Diadal és szerénység a francia baloldalon

Nyoma sem volt eufóriának az egyértelmű baloldali győzelmet hozó francia regionális választások második fordulójának estéjén a Szocialista Párt (PS) székházában. A szerénység indokoltnak: az eredmény inkább a Sarkozy-féle jobboldal vereségét jelenti, mint a baloldal diadalát.

A vasárnapi franciaországi választáson a huszonkét anyaországi régióból huszonegyet (Elzász kivételével) megnyert a szocialistákból, a zöldekből és a Baloldali Frontból álló pártszövetség. Ha azokat a régiókat vesszük szemügyre, ahol mindössze két lista, azaz a baloldalé és a kormánypárti UMP-é állt egymással szemben, akkor meggyőző a baloldal fölénye: 59 százalék szavazott a listáikra.

Ahol három lista volt (azaz a szélsőjobb talpon maradt), ott a baloldal 49 százalékot, a jobboldal 34 százalékot, míg a szélsőjobboldal 17 százalékot ért el. Számos régióban még ilyen hárompárti versenyben is sikerült 50 százaléknál többet szereznie a baloldalnak.

A választások igazi vesztese Nicolas Sarkozy politikája, hiszen az elnök stratégiája minden fronton vereséget szenvedett. A beígért reformok nem valósultak meg, vagy igen népszerűtlenek. A válságkezeles sem megy valami fényesen. A költségvetés helyzete aggasztó, és a tíz százalékot is meghaladó munkanélküliség is tovább emelkedik.

Sarkozy mindeközben büszkén jelentette ki, hogy egyrészt visszaadta az emberek hitét a politikában, másrészt visszaszorította a szélsőjobboldalt. Am a mostani választásokon alig sikerült a részvételt ötven százalék fölé emelni, miközben a Front National előretörése nehezen tagadható. Ráadásul az ország távolról sem tűnik nyugodtnak. Keddre a legnagyobb szakszervezetek hirdettek országos sztrájkot, elsősorban az oktatási intézményekben és a tömegközlekedésben.

A baloldal megnyert egy csatát, nem örülhet felhőtlenül: egyrészt az alacsony részvétel miatt, másrészt a 2004-es példa miatt, amikor is fölényesen megnyerték a regionális választásokat, hogy aztán az elnökválasztást simán elveszítsék. A választások estéjén talán éppen ezért volt visszafogott az ünneplés. A főleg a Szocialista Párt ifjúsági szervezetének tagjaiból álló közönség joggal tart attól is, hogy a 2012-es elnökjelöltségért újra kitör a pártban a „vezérek háborúja" .

A baloldali egység megteremtése elengedhetetlen lenne céljuk eléréséhez, azaz Sarkozy legyőzéséhez. A baloldal politikai programja kevéssé látszik azonban kikristályosodni. Nem véletlen, hogy eufória helyett szerény arcukat mutatják a szocialista politikusok is, Martine Aubry, a párt főtitkára a következőképpen fogalmazott : "A franciák konkrét javaslatokat várnak tőlünk, egy valódi baloldali politikai programot. Most az a feladatunk, hogy megfeleljünk ezeknek a kívánalmaknak."

Sarkozy átalakít

 

A francia államfő átalakította a kormányt a regionális választásokon elszenvedett fájdalmas vereség nyomán - jelentette be a köztársasági elnöki hivatal hétfőn. Francois Fillon megőrizte a miniszterelnöki tisztséget, de változtatnia kell a kormány stratégiáján anélkül, hogy a reformokat veszélybe sodorná.

Távozik viszont Xavier Darcos munkaügyi miniszter, aki 28 százalékos eredménnyel messze lemaradt a baloldal győztes jelöltjétől (56 százalék) a délnyugat-franciaországi Aquitániában. Utódja Eric Woerth lesz, aki eddig a költségvetés, közszolgálat, közkiadások minisztere címet viselte. A szakmai kérdésekben jártas Woerth hajtja majd végre a nyugdíjreformot, amely az egyik kiemelt eleme az államfői mandátum második felének.

Sarkozy beemelte a kormányba a különböző irányzatok képviselőit: Jacques Chirac volt államfő egyik hűséges követője, Francois Baron veszi át a költségvetési ügyeket. Chirac más híveivel együtt Baron távolságot tartott Sarkozytől az utóbbi években. Emellett Georges Tron személyében a kormánytagok közé került a köztársasági elnök esküdt ellenségének, Dominique de Villepin volt kormányfőnek az egyik bizalmasa is.

Az egészségügyi, ifjúsági és sportminiszter tisztséget Marc-Philippe Daubresse képviselő kapta meg, elődje, Martin Hirsch korábban jelezte, hogy el kívánja hagyni a kormányt.

Sarkozy szerdán, a kormány ülése után tesz hivatalos nyilatkozatot, hogy kifejtse prioritásait. A minisztériumok többségének élén nincs változás. Bernard Kouchner maradt a külügyminiszter, Christine Lagarde pedig a gazdasági, pénzügyi és foglalkoztatási miniszter. A belügyi tárca Brice Hortefeux irányítása alatt marad, az igazságügyi minisztériumot pedig Michele Alliot-Marie vezeti tovább.

 

Martine Aubry, a francia Szocialista Párt  főtitkára vasárnap este a regionális választások második fordulóját követően
Párizs, 2010. március 21. Martine AUBRY, az ellenzéki Francia Szocialista Párt főtitkára mosolyog a francia regionális választások második fordulójának lezárulta után a párt párizsi székházánál 2010. március 21-én. A szavazóhelyiségekből távozók megkérdezése alapján készített egyik közvéleménykutatás szerint az ellenzéki baloldal a szavazatok 54 százalékának megszerzésével megnyerte a választásokat. (MTI/AP/Christophe Ena)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.