Dennis Rodman Észak-Koreában
Az egyhetesre tervezett látogatásukról a VICE televízió forgatócsoportja készít dokumentumfilmet, amelyet várhatóan áprilisban vetít majd az HBO. Érkezésükről beszámolt a KCNA hivatalos hírügynökség és a helyi televízió is. Az amerikai lapoknak is témát ad a sajátos „kosárlabda-diplomácia”. Az AP hírügynökség azt írta, hogy igen népszerű a kosárlabda Észak-Koreában, s állítólag az ország 30 éves vezetője, Kim Dzsong Un maga is rajong az NBA-meccsekért, svájci diákéveiben a Bulls és a Los Angeles játékosainak fotói díszítették szobáját. A Los Angeles Times szerint akár segíthet is Rodman személye megértetni a helybéliekkel, hogy Amerika nem olyan, mint amilyennek a phenjani propaganda beállítja.
A washingtoni külügyminisztérium szóvivője annyit közölt, hogy a magánutazás nem tilos Észak-Koreába. Így járt ott januárban Eric Schmidt, a Google vezérigazgatója és Bill Richardson, Új-Mexikó kormányzója is. Ami Rodman esetét illeti, „magánúton kosárlabdázni gyerekekkel, ez olyan dolog, amivel kapcsolatban a State Department nem kíván állást foglalni”.
Az amerikai médiában ugyanakkor vannak bíráló hangok is. Eszerint Rodman és korábban Schmidt útja is csak Phenjan pozícióját erősítheti egy olyan időpontban, amikor az ifjú Kim beiktatása óta eltelt alig több mint egy év alatt Észak-Korea már két – egy sikertelen, majd egy eredményes – kísérletet végzett hosszú hatótávolságú rakétával, majd alig két hete föld alatti nukleáris robbantást hajtott végre az ENSZ tilalma ellenére. Szerdán Phenjan genfi ENSZ-képviselője azzal vádolta Washingtont, hogy hatalmával visszaélve „előre nem látható” válsághelyzethez járul hozzá a Koreai-félszigeten.
A fiatalokkal tervezett kosárlabdázás diplomáciája azért is lehet téves, mert Észak-Korea fegyverkezése közepette a gyerekek egyharmada alultáplált. Ráadásul éppen a napokban szóltak hírek arról, hogy műholdas felvételek szerint egyre nagyobb munkatáborok működnek, ahol becslések szerint több mint 200 ezer embert tartanak fogságban.