Demokrácia újratöltve: puccsot hajtott végre a mali hadsereg

A lázadó egységek képviselői a televízióban jelentették be, hogy az elnöki palota bevétele után átvették a hatalmat az ország felett. Több miniszter is a fogságukban van.

Felfüggesztette az alkotmányt és kijárási tilalmat hirdetett ki csütörtökön Maliban a hadsereg. A puccsot vezénylő Amadou Sanogo kapitány bejelentése szerint a lázadó egységek azért hajtották végre, mert elégedetlenek voltak azzal a támogatással, amelyet a kormányzat nyújtott az ország északi részén ténykedő tuareg lázadók megfékezéséhez. Sanogo az állami televízióban lépett a nyilvánosság elé, miután katonái megostromolták és elfoglalták Amadou Toumani Touré elnök rezidenciáját a fővárosban, Bamakóban. Az államfő holléte nem ismert, a külügyminisztert és vele együtt több tárcavezetőt őrizetbe vettek.

A hadsereg szerdán elfoglalta az állami rádió és az állami televízió épületét. Néhány órányi néptáncműsor után katonák jelentek meg a képernyőn, Sanogo pedig – aki a Bizottság a Demokrácia Visszaállításáért és az Állam Újraalapításáért művésznevű szervezet képviselőjeként mutatkozott be – bejelentést tett az intézkedésekről. Azt, hogy a kijárási tilalom meddig tart, nem közölte. Amadou Konaré szóvivő szerint a hadsereg célja Touré „inkompetens rezsimjének” megdöntése volt. A puccsot végrehajtó katonai vezetés bírálta, hogy a kormányzat képtelen felvenni a harcot a terrorizmussal, és azt hangoztatta, Maliban mielőbb át akarja adni a hatalmat egy demokratikusan megválasztott politikai elitnek.

Az nem világos, hogy a lázadók bírnak-e az egész hadsereg támogatásával. Egy elnökhöz hű szóvivő szerint a vörössipkások néven ismert elit alakulat még kitart Touré mellett, és Mali az elmúlt húsz évben a demokrácia szempontjából modell volt az afrikai országok számára. Az elnök még nem reagált a hatalma megdöntéséről szóló bejelentésre.

A puccs szerdán akkor kezdődött, amikor Mali védelmi minisztere vizsgálatot tartott a hadsereg egyik támaszpontján. A katonák először a levegőbe lőttek, foglyul ejtették a tárcavezetőt, majd elindultak az elnöki palota felé. Tegnap szerte Bamakóban lehetett hallani az ostrom és a fegyverek zaját.

A mali hadsereg régóta ingerülten figyeli, ahogy Touré és kormánya az ország északi részén élő tuareg törzsek lázadását kezeli, a polgári kormányzattal ellentétben ugyanis a vezérkar nem hajlik a felkelőkkel folytatott tárgyalásokra. A tuaregek az elmúlt hónapokban több északi városból is kivonulásra kényszerítették a hadsereg egységeit.

A puccsra alig egy hónappal azelőtt került sor, hogy Maliban elnökválasztást tartanak. A szembenálló feleket az Egyesült Államok és egykori gyarmattartója is a válság tárgyalások útján történő rendezésére szólította fel.

Renegade Malian soldiers appear on television at the ORTM television studio in Bamako in this March 22, 2012 still image taken from video. Renegade Malian soldiers went on state television on Thursday to declare they had seized power in protest at th
Renegade Malian soldiers appear on television at the ORTM television studio in Bamako in this March 22, 2012 still image taken from video. Renegade Malian soldiers went on state television on Thursday to declare they had seized power in protest at the government's failure to quell a nomad-led rebellion in the north. REUTERS/Mali TV via Reuters TV (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MALI OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN MALI
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.