Kitoloncolják Németországba a náci táborőrt

Vasárnap kitoloncolják Németországba az Egyesült Államokból az egykori feltételezett náci táborőrt, John Demjanjukot - írta a pénteki The Washington Post a német igazságügy-minisztériumra hivatkozva. Az Ohió államban élő Demjanjukot Münchenben bíróság elé állítják gyilkosság vádjával.

Az ukrán származású Demjanjuk, aki 1952-ben emigrált az Egyesült Államokba, hétfőn reggel érkezik meg Németországba. Münchenben azonnal börtönbe szállítják, és egészségügyi vizsgálatot végeznek el rajta annak megállapítására: állapota megengedi-e, hogy bíróság elé állítsák. A háborús bűnökkel vádolt férfinál már megállapították a leukémia kora szakaszát, ezenkívül vesebántalmai és reumája van.

Demjanjuk utolsó vesztes tárgyalásán
Demjanjuk utolsó vesztes tárgyalásán

A müncheni ügyészség hosszú nyomozást követően a múlt hónapban adott ki elfogatóparancsot Demjanjuk ellen azzal a váddal, hogy a második világháborúban náci haláltáborok őreként 29 ezer esetben bűnsegéd volt emberölésben. A vád szerint az egykori sobibóri, majdaneki, valamint treblinkai koncentrációs táborok őreként és kínvallatójaként közreműködött csaknem 30 ezer, különböző országokból deportált zsidó meggyilkolásában.

Demjanjuk, akiről egyebek között feltételezik, hogy a treblinkai koncentrációs tábor "Rettegett Ivánként" hírhedtté vált őre volt a második világháborúban, szerdán azzal a kéréssel fordult az illetékes amerikai hatósághoz, hogy emberiességi okokból állítsák le Németországba való kitoloncolásának eljárását.

A 89. életévét pénteken betöltő Demjanjuk rossz fizikai állapotára hivatkozott, és úgy fogalmazott beadványában, hogy "megalázó bánásmód lenne", ha jelen állapotában Németországba toloncolnák. Családja szerint túl beteg ahhoz, hogy egy ilyen nagy utat megtegyen és részt vegyen egy hosszú perben. Az amerikai igazságügy-minisztérium azonban elutasította Demjanjuk kérését. A Németországba tartó gépen vele lesz egy orvos és egy nővér is az őt kísérő szövetségi ügynökökön kívül.

Az amerikai hatóságok 1986-ban kiadták Izraelnek, ahol 1988-ban halálra ítélték, de 1993-ban felmentették, mert kétség merült fel személyazonosságával kapcsolatban. Visszatért az Egyesült Államokba, de később ismét megfosztották amerikai állampolgárságától, mert egy újabb vizsgálat fényt derített arra, hogy valóban egy, az SS-nek alárendelt ukrán egység tagja volt, s őrként teljesített szolgálatot a majdaneki, a sobibóri és a treblinkai koncentrációs táborokban.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.