Dél-Korea hackertámadás miatt vizsgálódik
Három tévéadó (KBS, MBC, YTN), valamint két bank (Shinhan Bank, Nonghyup) számítógépes rendszere állt le teljesen vagy részlegesen Dél-Koreában. Egyelőre nem tudni, hogy mi volt az összeomlás oka, de többen Észak-Koreát gyanúsítják. Phenjan ugyanis múlt héten az USA-t és szövetségeseit azzal vádolta meg, hogy támadást indítottak az internetszervereik ellen.
A Reuters közli, hogy az LG Uplus szolgáltató egyik szóvivője azt mondta: a rendszerüket meghackelték, ez okozhatta a leállást a bankoknál és a tévéadóknál. Az AP-nak nyilatkozó Lee Jung-hwan, szintén a szolgáltató szóvivője, már azt állította, hogy náluk minden normálisan működött, kibertámadásnak nyoma sem volt. Az elnöki iroda a Yonhap hírügynökségnek azt mondta, hogy vizsgálják a leállás okát, és egyelőre még nem biztos, hogy Észak-Korea áll a háttérben. A védelmi minisztérium sem állította ezt határozottan, de szóvivőjük közölte, hogy nem zárják ki ezt a lehetőséget, készültségüket pedig fokozták.
A számítógépek állítólag összeomlottak, és nem is lehetett őket újraindítani, illetve a képernyőkön csak egy hibaüzenetet lehetett látni. A Koreai Internetbiztonsági Ügynökség szerint néhány képernyőn koponyák is feltűntek. A Reuters tudósítása szerint az LG Uplus szolgáltató egy internetes oldalt is mutatott, amit a magát Whois Team-nek nevező csoport hackelt meg. A három koponya mellett az oldalon egy figyelmeztetés is olvasható volt, mi szerint ez csak a kezdete a támadók mozgalmának.
Kormányzati számítógépes rendszert nem ért támadás. 2009-ben és 2011-ben Észak-Korea már intézett kibertámadást Dél ellen, akkor elsősorban kormányzati szerveket és pénzügyi cégeket vettek célba.