Dél-Korea berendelte a japán nagykövetet
A tokiói Jaszukuni-szentélyt 1863-ban alapították mindazon japán katonák emlékére, akik a 19. század közepe óta estek el. Tizennégy, 1948-ban halálra ítélt és kivégzett háborús bűnös hamvait is itt őrzik, és sokan úgy tartják, hogy a szentély Japán ázsiai háborús hódításának, Kína és Korea lerohanásának és megszállásának szimbóluma.
A nacionalistának tartott Abe Sindzó japán kormányfő legutóbb tavaly októberben járt a Jaszukuni-szentélyben, igaz, akkor még ellenzéki vezetőként. Habár idén Abe nem kereste fel a kultikus helyet – csupán egy sintó vallási rituálék során használatos fácskát adományozott –, megvédte azokat a tisztségviselőket, akik elzarándokoltak a szentélybe. A tavaszi fesztivál alkalmából a helyet felkereste például a kormány második embere, Aszó Taró pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes, valamint Furuja Keidzsi, az Észak-Korea által elrabolt japán állampolgárok ügyéért felelős miniszter, Sindó Jositaka belügy-, távközlési és vidékfejlesztési miniszter és Kato Kacunobu kabinetfőtitkár-helyettes is.
Szuga Josihide kormányszóvivő elmondta, Tokió nem akarja, hogy a Jaszukuni-ügy hatással legyen az államközi kapcsolatokra. – Az alapvető álláspontunk az, hogy rengeteg szenvedést és fájdalmat okoztunk más nemzeteknek a háború során, főleg Ázsiában. A japán kormány elfogadja ezeket a történelmi tényeket, már kifejeztük bűnbánatunkat, bocsánatot kértünk és részvétet nyilvánítottunk. Ez igaz Abe kormányára is – mondta Suga.
Abéra korántsem jellemző a bocsánatkérő hangnem. – Természetes, hogy tisztelgünk háborús halottaink lelke előtt, akik életüket adták az országért. A minisztereink nem fogják megadni magukat a fenyegetések miatt. Az is a feladataim közé tartozik, hogy megvédjem a büszkeségünket, ami történelmünkön és hagyományunkon alapul – mondta Abe szerdán a parlamentben.
Dél-Korea annyira felháborodott, hogy csütörtökön berendelte a japán nagykövetet. – Nem értjük, hogy a japán társadalom miért huny szemet a japán megszállás és gyarmatosítás okozta fájdalom és kár felett, miközben a tisztességet és a bizalmat fontos értéknek tekinti – mondta a minisztérium közlése szerint Kim Kju Hjun dél-koreai külügyminiszter-helyettes a nagykövetnek.
A hét elején a dél-koreai külügyminiszter már lemondta tokiói útját, Kína pedig kijelentette, az utóbbi pár nap eseményei csak azt bizonyítják, hogy Japán továbbra is letagadja katonai múltját, írja a Reuters.
A Japán, Dél-Korea és Kína között fel-fellobbanó feszültség aggodalommal tölti el Washingtont, az Egyesült Államok ugyanis együttműködést akar kicsikarni ezektől az országoktól, hogy sikerüljön visszaszorítani Észak-Koreát.