Dél-Korea: egyedül is megy
A hétfőn kezdődő ötnapos, 29 különböző helyszínen megtartandó hadgyakorlat kiterjed azokra a Sárga-tengeren lévő szigetekre is, amelyek a két Koreát elválasztó fegyverszüneti vonal tengeri szakasza mentén helyezkednek el. Az e térségben fekvő öt sziget védelmét Dél-Korea katonáinak átcsoportosításával és rakétavetők telepítésével a közelmúltban megerősítette. E szigetek egyike Jonpjong, ahol november 23-án az észak-koreai tüzérség támadásában négyen meghaltak. Szöul emellett tart egy újabb közös hadgyakorlatot Washingtonnal decemberben vagy a jövő év elején – tájékoztatott a vezérkari főnök. A gyakorlatokat egy újabb észak-koreai támadásoktól tartva rendezik meg.
Peking eközben értetlenül fogadja és némileg nehezményezi, hogy a koreai helyzettel kapcsolatos „rendkívüli konzultációra” vonatkozó javaslatát tartózkodva vagy inkább elutasítóan fogadta a Koreai-félsziget atommentessé tételét célzó hatoldalú tárgyalásokban részt vevő országok fele. „Úgy tűnik, miközben egyesek indokoltnak érzik a fegyveres erők felvonultatását, Kínát bírálat éri, amiért konzultációt javasol. Vajon ez méltányos?” – tette fel a kérdést csütörtöki sajtóértekezletén Csiang Jü (Jiang Yu) külügyi szóvivő, utalva arra, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok (Japánnal együtt) jelezte, hogy nem tartja időszerűnek a hatoldalú tárgyalások újraindítását.
A kínai külügyminisztérium nyilatkozatban jelezte, hogy a tárgyalások delegációvezetőinek rendkívüli összehívására, nem pedig a tárgyalások folytatására tett javaslatot. Mint Peking hangsúlyozza: a feszültség oldására, véleménycserére, a béke és a stabilitás megőrzésére van szükség a régióban. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy Oroszország már kifejezte támogatását a találkozóval kapcsolatban. Kína reméli, hogy valamennyi fél komolyan fontolóra veszi az Északkelet-Ázsia stabilitását és a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését elősegítő javaslatát.