De ki akarja a Munkáspártot?

Kedélyes hangulató testvérháború várható a brit Munkáspárt vezetéséért most induló kampányban. David Miliband volt külügyminiszter már bejelentkezett a tisztségre, amely mások mellett öccsét, a környezetvédelmi tárca volt felelősét is érdekli.

Tizenhárom évnyi kormányzás után vág neki az ellenzéki létnek a brit Munkáspárt. A parlamenti frakcióból kiszivárgó értesülések szerint a hangulatot elsősorban a megkönnyebbülés jellemzi. Ahhoz képest, ahogy a Labour 2008 eleje óta időnként 20 százalékkal lemaradva kullogott a Konzervatív Párt mögött a közvéleménykutatásokon, majd a kampány finisében a Liberális Demokraták mögött a harmadik helyre szorult, a szavazatok 29 százaléka, illetve 258 mandátum tisztességes eredménynek számít. A munkáspárti hangadók látszólag nem bánják, hogy nem valósult meg a „szivárványkoalíció” a liberális demokratákkal. Bár a két párt között elvileg több a közös pont, mint a toryk és a liberális demokraták között, de, mint erről Jack Straw volt igazságügyminiszter ír a csütörtöki Times-ban, az aritmetikai akadályoktól eltekintve „egészen más az ellenzéki szüzességből feladni pozíciókat, mint bevett politikai irányvonalakat sutba dobni”.

A párt a következő hónapokban a választás üzenetét értékeli és elkezdi elvesztett szavazói visszahódítását. Mindezt úgy, hogy elkerülje a belviszályokat a „régi” és „új” Labour között. Gordon Brown lemondását követően a szeptemberi pártkongresszusra lesz meg az új vezető. A szabályoknak megfelelően a jelöltnek rendelkeznie kell a frakció 12,5 százaléka, azaz most 33 képviselő támogatásával. A szavazatok három forrásból adódnak össze, az alsóház és az Európai Parlamenti képviselők, az egyes párttagok, illetve a társult tagok, főleg a szakszervezetek egyéni tagjainak ajánlásából.

A versenyben “blairiták” és “browniták” egyaránt részt vesznek. Egyelőre csak az a David Miliband volt külügyminiszter állt hivatalosan rajthoz – ő korábban két alkalmat is kihagyott Brown leváltására. A 44 éves, Blair-hez közelebb álló politikus, a bukmékerek favoritja, máris vidéki körútra indult, hogy „megértse, miért távolodtak el annyian a Munkáspárttól”. A vetélkedésnek külön színt adhat, ha négy évvel fiatalabb, sokak körében népszerűbb öccse, a volt környezetvédelmi miniszter, Ed is beszállna a ringbe. A simulékonyabb természetű ifjabb Miliband, Brown egykori tanácsadója volt a választási program szerzője. A posztért várhatóan harcba induló volt kormánytagok közé tartozik a lehengerlő, nyers természetű Ed Balls, Brown pénzügyminisztériumi jobbkeze, aki az utóbbi időben az iskolai oktatásért volt felelős, a balszárnyat pedig Jon Cruddas képviselhetné. Ő korábban a pártvezető helyettesének állását is megcélozta, ám a jelenlegi ügyvezetővel, Harriet Harmannal szemben alulmaradt. Harman, aki Brown pártbeli helyettese és más tisztségek mellett egyenlőségügyi államminiszter is volt, csalódást okozott a brit feministáknak, amiért máris kizárta magát a versengésből.

David Milibandet a fogadóirodák toronymagas esélyesnek tartják a pártelnöki tisztért folyó versenyben
Britain's Foreign Secretary David Miliband arrives at 10 Downing Street in London May 10, 2010. The Liberal Democrats want to hold formal talks with the Labour party over forming a new government, Prime Minister Gordon Brown said, adding he would step aside by later this year. REUTERS/Toby Melville (BRITAIN - Tags: ELECTIONS POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.