Dante Pokla elevenedett meg a kompbalesetben
„Egyelőre nem tudjuk megmondani, hogy hány eltűntről beszélhetünk" – nyilatkozta egy hétfő esti sajtótájékoztatón Maurizio Lupi olasz közlekedési miniszter, aki kijelentette, folytatni kell a keresést, hiszen nem tudni, akadnak-e még túlélők. A vasárnap kigyulladt Norman Atlanticon hétfőn ért véget az erős szél és vastag füstfelhő miatt igen nehéz mentési művelet, és egyelőre úgy tűnik, hogy a balesetnek tizenkét halálos áldozata van (a hajó vontatásakor két albán matróz is életét vesztette, miután nekik csapódott a vontatókötél).
Az olasz parti őrség felvétele Reuters |
Lupi szerint azonban egyelőre nem lehet semmit biztosra venni, mivel pontatlan az utaslista, és nem tudni, hogy egy korábbi megállónál kik hagyták el a hajót és kik maradtak a fedélzeten. A tengeri kereskedelemért felelős görög tárca vezetője szintén pontatlanságokról nyilatkozott a Mega Tv-nek. „Erős kétségeim vannak azt illetően, hogy az utaslistán szereplő nevek mindegyike valós. Van például két egyforma nevünk. Mint kiderült, egy emberről van szó" – mondta Miltiadis Varvitsiotis.
A fejetlenséget mutatja, hogy a négyszáz kimentett személy közül nyolcvanan nem is szerepeltek az utaslistán. Sajtóértesülések szerint ez is alátámasztja azt a gyanút, miszerint a komp menekülteket is szállíthatott.
A 400 túlélő közül többen is „pokoli jelenetekről" számoltak be, miután tűz ütött ki a Görögországból Olaszországba tartó több mint 400 embert és 200 járművet szállító hajó parkolóterében. Az életükért küzdő utasok állítólag egymáson tapostak, és volt, aki megütötte utastársát, hogy minél előbb kimenekítsék a lángoló kompról.
„A dzsungel törvényei vették át az uralmat. Nem volt semmilyen rend vagy sorban állás. Még a gyerekek iránt sem mutattak semmi tiszteletet" – idézi a BBC egy görög utas, Irene Varsioti szavait. Egy másik görög sorstársa a dantei Pokolhoz hasonlította, ahogy a hajó berendezése olvadni kezdett a lángok között.
A túlélők a legénységre is panaszkodtak, ugyanis elmondásuk szerint a vészjelzőket nem indították be elég hamar, a kabinokba sem kopogtak be, hogy figyelmeztessék a bajra az utasokat, illetve a mentőcsónakok sem működtek kifogástalanul. A hajó kapitányát, Argilio Giacomazzit azonban mindenki dicsérő szavakkal illette, hiszen a másfél napos mentést követően Giacomazzi utolsónak hagyta el a fedélzetet.
Az utasok közül – akik többségében görög állampolgárok voltak – többen kihűltek, mások füstmérgezést kaptak. A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium tegnap közölte az MTI-vel, hogy két magyar állampolgár is utazott a komphajón. Egyikük biztonságban van, de a másikról azóta sincs információ.