Damaszkusz vért ont, a külvilág fejcsóvál

Folytatja akcióit a szíriai hadsereg az Asszad-rezsim ellen tüntető civilekkel szemben. Pénteken újabb halottakról érkezett jelentés. Washington szélesítené a szankciók körét Damaszkusszal szemben, amihez orosz és kínai támogatás is kellene.

Huszonnégy halottal jártak a csütörtök éjszakai tiltakozások Szíriában. Szemtanúk szerint péntek hajnalban további civileket ölt meg a hadsereg. Az Asszad-család 41 éves hatalma ellen március óta tartó megmozdulások már 1700 áldozatot követeltek – közölte a BBC. Ma este újabb megmozdulások várhatók, miután a pénteki imanap jellemzően több elégedetlent hoz az utcára. Igaz, az ünnepi Ramadan hónap alatt a hétköznapokon is nagyobb a tiltakozók tömege.

A hadsereg az ország keleti részében fekvő Deir al-Zur városában növelte a jelenlétét csütörtökön itt három ember vesztette életét, de Damaszkusz külvárosában is halálos áldozattal járó összetűzés volt a tüntetők és a hadsereg között. Csütörtökön pedig visszatért a tiltakozások egyik központjába, a 700 ezres Hamába is a szíriai hadsereg.

Washington szerint növelni kellene a nyomást az országot apja 30 éves uralkodása után 2000 óta vezető Basar Asszaddal szemben. Ez azonban Hillary Clinton szerint csak széles nemzetközi támogatással lehetséges. A külügyminiszter a közel-keleti országban energetikai befektetéseivel jelenlévő Kína és India, valamint a fegyvereladások terén fontos szerepet játszó Oroszországot említette meg. - Növelnünk kell a nyomást Asszadra gáz- és olajipari vállalatai elleni intézkedésekkel is – nyilatkozta Clinton az CBS-ne utalva arra, hogy ezeket az érdekeltségeket még elkerülték a külföldi korlátozások.

Washington azonban egyedül nem fogja követelni Asszad távozását, erre csak széles körű nemzetközi egyetértés esetén kerülne sor, adta értésre Clinton. Ennek azonban már mutatkoznak jelei, hiszen az elmúlt héten Szaúd-Arábia is elfogadhatatlannak nevezte a szíriai vezetés erőszakos fellépését, és Kuvaittal, Bahreinnel együtt visszahívta nagykövetét Damaszkuszból. A korábban visszafogottan nyilatkozó Dmitrij Medvegyev orosz elnök is egyértelművé tette, hogy a vérontást mielőbb be kell szüntetni. A török kormányfő, Recep Tayyip Erdogan pedig Barack Obamával folytatott tárgyalása után adott ki tegnap közös nyilatkozatot az amerikai elnökkel, amely legitimnek nevezi a szélesebb körű demokráciát követelő szíriai civilek fellépését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.