„Kegyetlen megtorlás folyik a tibetiek ellen”
A vallási vezető több ezer híve előtt beszélt. Hangoztatta, hogy a kínai rögtönbíráskodás, a keményvonalas politika, például a kínai kulturális forradalom tönkretette a himalájai térséget. „Ezek miatt a tibetiek szenvedései és nélkülözései olyan mértékűek, hogy már a Földön megtapasztalják a poklot."
A tibeti kultúra és öntudat „a kihalás határán van”, a tibetieket bűnözőknek, akasztófáravalóknak tekintik. Állandó félelemben élnek, a kínai hatóságok pedig gyanakvóak velük szemben - tette hozzá. Mindazonáltal csak békés változást tart lehetségesnek a tartomány helyzetében.
„Nincs kétségem afelől, hogy diadalmaskodik a tibeti ügy igazsága, ha folytatjuk utunkat az igazság és az erőszakmentesség útján” – emelte ki a dalai láma.
A Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) kínai központi pártlap keddi vezércikkében azokat a változásokat magasztalta, amelyek az elmúlt ötven évben történtek Tibetben, egyben bírálta a „régi feudális rend siránkozását” egy olyan időszakért, amelyben az emberek kutyák módjára küzdöttek az élelemért, és széles körű volt az írástudatlanság. „Senki sem akarja a múlt visszatérését, csak néhány rabszolgatartó mereng azon, milyen volt az élet korábban. Tibet boldogsága ma az emberek boldogsága és nem a rabszolgatartóké” – írta a pártlap.
Kína kedden felszólította az amerikai kongresszust, hogy ne vitassa meg azt a határozatot, amely támogatásáról biztosítaná Tibetet a dalai láma Indiába menekülésének ötvenedik évfordulóján. Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) külügyi szóvivő kedden kijelentette, hogy mélységes aggodalmat okoz az amerikai kongresszus tervezete, amelyet néhány Kína-ellenes képviselő nyújtott be, szembeszállva a történelemmel és a tibeti valósággal. Éppen ezért felszólítják az amerikai képviselőket, hogy utasítsák el a Tibetről szóló határozatot.