Csúszik a román Schengen-csatlakozás

Románia nagy valószínűség szerint már csak annak érdekében tehet erőfeszítéseket, hogy a 2011-re tervezett schengeni csatlakozásának halasztása minél rövidebb időtartamú legyen - jelentette ki szerdán Leonard Orban volt európai biztos, Traian Basescu román államfő tanácsadója.

Az Európai Bizottság többnyelvűségért felelős volt biztosa szerint a francia és a német belügyminiszter levele - amelyben az Európai Unió két alapító állama Románia és Bulgária 2011 tavaszára tervezett Schengen-csatlakozásának halasztását kéri - nagy valószínűség szerint azt jelenti, hogy Bukarest és Szófia nem válhat a szabad mozgást lehetővé tevő övezet részévé az eredeti ütemterv szerint. „Realistáknak kell lennünk, ilyen körülmények között nagyon valószínű, hogy a halasztás bekövetkezik” - mondta Orban a Hotnews.ro című román portálnak.

Az elnöki tanácsadó hangsúlyozta, nehéz megmondani, hogy a halasztás milyen hosszú lehet, hiszen a francia és a német belügyminiszter levele erre vonatkozó konkrét javaslatot nem tartalmaz. Emlékeztetett arra, hogy a dokumentumban csak annyi szerepel: a halasztás mindaddig indokolt, amíg nem válnak megfordíthatatlanná az igazságszolgáltatás reformja és a korrupcióellenes küzdelem terén tett előrelépések. Orban szerint több jel utal arra, hogy akár évekig eltarthat a csatlakozás halasztása, hiszen Franciaországban 2012-ben, Németországban pedig 2013-ban rendeznek választásokat, ebben az időszakban pedig nagyon kemény tárgyalások várhatók az EU következő költségvetéséről. „Ezek mind olyan tények, amelyek egyértelműen rámutatnak arra, hogy Románia számára 2011 tavasza lett volna az optimális időpont a schengeni csatlakozásra" - mondta Orban. A román sajtó szerint a schengeni övezethez való csatlakozás halasztása egyrészt kedvezőtlenül befolyásolja Románia érdekérvényesítő pozícióját az Európai Unióban, másrészt csökkenhet a romániai külföldi befektetések mértéke.

Ezzel párhuzamosan sajtótájékoztatóján Michele Cercone, az Európai Bizottság egyik szóvivője megerősítette, hogy a bizottság is megkapta azt a levelet, amelyben Brice Hortefeux francia és Thomas de Maiziere német belügyminiszter jelezte, hogy országaik - elsősorban a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban mutatkozó hiányosságok miatt - túlságosan korainak tartják és nem értenek egyet azzal, hogy Románia és Bulgária márciusban csatlakozzon a személyek teljesen szabad mozgását biztosító övezethez. Az európai uniós tagországok egyhangú döntésén múlik, mikor kerül sor a schengeni övezet bővítésére, ebbe az Európai Bizottságnak nincs beleszólása - jelentette ki Cercone szerdán Brüsszelben, hozzátéve, hogy a végrehajtó testület nem kíván kommentárt fűzni a levél tartalmához. Cercone elmondta azt is, hogy a bizottság álláspontja világos: annak alapján kell dönteni a témában, hogy a konkrét vizsgálatok szerint készen áll-e a két ország a csatlakozásra. Ezt az értékelést szintén az uniós tagállamok szakértői végzik.

Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy Románia és Bulgária EU-ba lépése óta a bizottság is több ízben kevesellte a szervezett bűnözés és a korrupció elleni fellépésben elért haladásukat. A schengeni övezet bővítése a január első napjával induló magyar EU-elnökség napirendjén is a kiemelt célkitűzések között szerepelt. Programja szerint Magyarország azt szeretné elérni, hogy a bővítéséről márciusban döntés szülessék. Egy szerdai román nyilatkozat szerint az ország schengeni csatlakozása kétéves késlekedést is szenvedhet, ha a tagországok most nem támogatják egyhangúlag.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.