Csempészalagút Hongkong és Kína között
Az alagút a Hongkonggal határos Sencsen egyik garázsa alól indult, s egy hongkongi bozótban végződött: eredetileg 60 méteresre tervezhették az eddig ismeretlen tervezők.
Az alagút építése a hatóságok szerint professzionális módon zajlott: belülről vasszerkezet támasztotta alá, falait faalapú borítás takarta, világítással, belső szellőzőrendszerrel rendelkezett. Az áruk könnyebb mozgatására sínpályát is lefektettek - árulkodnak a részletekről a rendőrség által készített, s a kínai internetet bejárt képek.
Az alagút minden bizonnyal elektronikai berendezések, így drága telefonok, táblagépek és számítógépek csempészetére szolgált volna. Ezek a termékek a szárazföldi területen nagy népszerűségnek örvendenek, a kínai importvámok azonban aránytalanul magasak, így a termékek a különleges igazgatású területen számottevően olcsóbban kaphatók meg.
A South China Morning Post hongkongi napilap becslései szerint az építkezés mintegy hárommillió jüanba (117 millió forint) kerülhetett, s négy hónapig tarthatott. Gyanússá az vált, hogy egy sencseni lakos az állandó fúrás zajáról panaszkodott a hatóságoknak, akik ezután fedezték fel az illegális építményt. A mostani nem az első feltárt alagút: 2003-ban már találtak egy Sencsent és Hongkongot összekötő hasonló 25 méteres építményt.