Csehország a legkorruptabb?

Tizenhatmillió korona a miniszter édesanyjának a bankszámláján, fejlövés a volt kormányfő előtt – csak két ügy, amely borzolja a kedélyeket.

Prágában szolgálatot teljesítő amerikai diplomaták szerint Csehország a közép-európai régió legkorruptabb állama. A WikiLeaks portálon olvasható jelentéseket a legújabb prágai korrupciógyanús botrány újra megerősítette. Lemondott ugyanis a posztjáról Martin Kocourek ipari és kereskedelmi miniszter, mert nem tudta hitelt érdemlően igazolni, hogy honnan került a hetvenesztendős nyugdíjas édesanyja számlájára tizenhatmillió korona (hozzávetőleg 170 millió forint).

Jiri Paroubek egykori miniszterelnököt, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnökét védi a feléje dobott tojásoktól egy híve. Nehéz megtisztulás
Jiri Paroubek egykori miniszterelnököt, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnökét védi a feléje dobott tojásoktól egy híve

Az elmúlt héten a Mladá fronta Dnes, a legnagyobb példányszámú cseh napilap oknyomozó riportban derítette ki, hogy három évvel ezelőtt a tárcavezető édesanyjának a bankszámlájára egyszerre tizenhatmillió koronát utaltak, amelyért azután a hetvenesztendős asszony a Key Investment cseh befektető társaság részvényeit vásárolta meg. Három hónappal később eladta az értékpapírokat, amelyekért 16,14 milliót utaltak neki. A lap munkatársai szerint a negyvenöt esztendős Martin Kocourek ugyanabban az időben a CEZ (Cseh Energetikai Művek) felügyelő bizottságának az elnöke volt. Az egyik legnagyobb cseh állami többségű részvénytársaság azokban az években milliós megrendelésekkel látta el a Key Investmentet. Felmerül a gyanú, hogy ennek fejében csúszópénzt utalhattak Kocourek édesanyjának a számlájára.

A tárcavezető öt napig hallgatott, majd a lemondása előtti, szerdai sajtótájékoztatóján azt bizonygatta, hogy tizenhatmillióból három családi örökség, további három pedig az a fájdalomdíj, amelyet peren kívüli egyezség révén kapott attól a személytől, aki közúti balesetben gépkocsijával súlyos és maradandó sérülést okozott neki. Tízmilliót pedig adótanácsadóként gyűjtött össze, amikor még nőtlen volt. Elmondása szerint ő kérte meg az édesanyját, hogy mit tegyen a pénzével. Ugyanis éppen azokban a hónapokban volt a válópere, s ezt az összeget el akarta titkolni a felesége elől, akivel azóta – állítása szerint – vagyonjogi ügyekben is megegyeztek. A cseh rendőrség szóvivője tegnap bejelentette: a korrupcióellenes alakulat nyomozást indított azzal a céllal, hogy megállapítsák a 170 millió forintnak megfelelő összeg eredetét, miként azt is, vajon a miniszter nem követett-e el adócsalást.

Tart a rendőrségi vizsgálat abban az ügyben is, amelyet idén tavasszal Miroslav Kalousek pénzügyminiszter, a kormánypárti TOP 09 alelnöke robbantott ki. Ő bejelentette, hogy ellenőrzéseik során több százmillió koronára rúgó, indokolatlan kiadásra derítettek fényt. Ezt az összeget 2009 első felében, Csehország soros uniós elnöksége idején herdálták el. A pénzügyi tárca vezetője ezért kollégáját, Alexandr Vondra jelenlegi védelmi minisztert, a legnagyobb kormányerő, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) vezetőségi tagját tette felelőssé, aki másfél éve miniszterelnök-helyettesként a csehországi uniós rendezvényeket szervezte. A pénzügyminiszter kirívó példaként említette meg, hogy a prágai ProMoPro cég versenytárgyalás nélkül kapott megbízást a kép- és hangtechnika biztosítására. A szerződés alapján ezekért a szolgáltatásokért a társaságot 85 millió cseh korona (hozzávetőleg 900 millió forint) illette volna meg, ám végül 551 milliót vágtak zsebre. A miniszter erre vette a kalapját, majd mégis maradt, mert Petr Necas a vizsgálat befejezéséig nem dönt arról, hogy elfogadja-e egyik bizalmasának a lemondását.

De Kocourek és Vondra csak gyarapította a korrupciógyanúba keveredett politikusok dicstelen listáját, amelyen Jirí Cunek is szerepel, aki három éve a Cseh Kereszténydemokrata Néppárt (KDU-CSL) elnöki tisztségéről mondott le ugyancsak gyanús pénzügyei miatt. Kiderült ugyanis, hogy még a morvaországi Vsetín polgármestereként latba vetette a befolyását a városi képviselő-testületben. Ennek is köszönhetően az egyik helyi ügynökség potom áron jutott értékes ingatlanokhoz. Két nappal később egymillió koronát vettek ki a cég bankszámlájáról. Másnap ugyanekkora összeg landolt Jirí Cunek számláján. Aki máig azzal védekezik, hogy saját megtakarított pénzét helyezte biztonságba.

Döbbenetes ügy miatt került a sárosak névsorába Jirí Paroubek volt kormányfő. Két éve új könyvének ünnepi bemutatója végén két közeli ismerőse és szponzora – mindketten tehetős vállalkozók – összeszólalkozott, s Bohumír Duricko a vendégek szeme láttára pisztolyt rántott, s agyonlőtte ifjabb Václava Kockát. Azóta mindkettőjükről kiderült, hogy szoros szálak fűzték őket az alvilághoz. Emiatt sem lesz egyszerű Paroubek tervezett visszatérése a politikai porondra.

Az amerikai jelentések is kiemelt figyelmet szenteltek a fegyverüzletekkel és a harci eszközök vásárlásával kapcsolatos kenőpénzeknek. Nagy vihart főleg a Pandur-ügy kavart, amelyet osztrák és cseh nyomozók közösen vizsgálnak. A prágai védelmi minisztérium eredetileg még 2003-ban akart rendelni a Steyr haditechnikai cégtől 199 darab Pandur típusú páncélozott harcjárművet, összesen 20 millió koronáért. Hosszas tárgyalások után végül öt évvel később 107 darab leszállításában állapodtak meg. A vételár viszont 14.4 milliárd koronára rúgott.  Szakértők szerint a portugálok ugyanezt a harcászati eszközt harminc százalékkal olcsóbban vásárolták meg. A botrányt ugyancsak a Mladá fronta Dnes okonyomozó riporterei robbantották ki. Rejtett kamerával rögzítették az osztrák cég két volt munkatársának vallomását, akik szerint az ügylet három százaléka cseh pártkasszákba, s alighanem néhány cseh politikus zsebébe került.

Jirí Pehe blogjában a felszínre került botrányos ügyek ellenére sem érdemes találgatni, melyik a legkorruptabb közép-európai ország. Az viszont beigazolódni látszik, hogy a korrupció egyre aggasztóbb méretben szövi át a cseh közéletet. „A megtisztulás bonyolult. Mégis talán a pártok finanszírozásáról rendelkező törvény lényeges módosításával kellene kezdeni, mert a jelenlegi laza és homályos jogszabály miatt nemcsak szponzori, hanem nagy összegű csúszópénzek is kerülnek a  pártkasszákba, nyilván nem önzetlen céllal. Ez a gyakorlat a korrupció egyik melegágya” – vélekedik a neves cseh politológus.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.