Csehország: alkotmányos az EU-szerződés

Nem ellentétes a cseh alkotmánnyal a lisszaboni szerződés – mondta ki a cseh alkotmánybíróság.

A brnói székhelyű cseh taláros testület szerda déli verdiktje szerint a lisszaboni szerződés nem sérti az ország függetlenségét, nincs ellentétben az ország alkotmányos jogrendjével. Lapunk megkeresésére Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter azt válaszolta, hogy a döntés az unió valamennyi tagországa számára egyaránt jó hír, mert szertefoszlatta a hazai és a külföldi euroszkeptikusok aggályait.

Mirek Topolánek kormányfő csupán annyit mondott, hogy most már folytatódhat a prágai parlamenti vita a dokumentumról. Több alkotmányjogi szakértő szerint egyáltalán nem biztos, hogy a belpolitikai huzavona véget ér, ugyanis a taláros testület nem elemezte a szerződés teljes szövegét, csupán azokat a részeket, amelyeket a beadvány szerzői kifogásoltak.

– Nem kizárt, hogy akár Václav Klaus államfő, akár más személy más részt ragad ki a dokumentumból és erről kér alkotmánybírósági állásfoglalást – idézte őket a CTK hírügynökség. Alexander Vondra, az európai kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettes ezt a lehetőséget nem zárta ki, ugyanakkor bízik abban, hogy a cseh elnök nem folytatja ezt a politikai pinpongot.

Csehországban a kormánypárti szenátorok  hónapokkal ezelőtt kértek a brnói székhelyű Alkotmánybíróságtól választ arra, hogy a tervezet nem sérti-e az ország függetlenségét. Az alkotmánybírák beidézték Václav Klaus államfőt, aki megismételte azt a közismert nézetét, miszerint a vitatott dokumentum "fatális mértékben korlátozza a tagországok szuverenitását, s alapjaiban rengeti meg a jelenlegi cseh alkotmányos jogrendet." Újra hangsúlyozta,  hogy bármilyen döntés születik, a lisszaboni szerződést csak abban az esetben hajlandó aláírni, ha a dokumentumot Írországban ratifikálják.

– Ameddig az írek nem döntenek, semmi értelme azt találgatni, vajon Csehország mikor hagyja jóvá az egyezséget – hangoztatta.

A cseh kormány nevében Alexander Vondra az alkotmánybírák előtt is cáfolta az elnök véleményét: – Csehország  lisszaboni szerződés ratifilákása után sem lesz sövetségi állam, ahogy az államfő véli, mert továbbra is független, demokratikus jogállam marad. Ezeket az alkotmányos alapelveket a dokumentum nem módosítja, hanem éppen ellenkezőleg, megerősíti – mondta Vonda.

(POZSONY)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.