A nép döntheti el a bevándorló-vitát Csehországban
Csehországban hónapok óta vita zajlik az Európába menekültek helyzetéről. "Tavaly hazánkban az előző évhez képest 380 százalékkal megnőtt a menekültek száma, ami egyelőre csupán néhány száz embert jelent. Ez a folyamat azonban hónapról hónapra erősödik, ezért népszavazáson kellene dönteni arról, hogy befogadjunk-e menekülteket" – javasolta Milan Chovanec cseh belügyminiszter a prágai köztévé (CT) vitaműsorában. További kérdésekre válaszolva kifejtette, hogy a Csehországba érkezettekkel kapcsolatban igyekeznek minél több információhoz jutni.
"Ki kell szűrni az Iszlám Állam visszaszivárgó harcosait vagy alvó sejtjeit, akik súlyos kockázatot jelenthetnek az egész földrészünkön, természetesen nálunk is, bár egyelőre nincs tudomásunk arról, hogy a terroristák között csehek is lennének" – közölte.
Radko Hokovský prágai migrációs szakértő szerint a jelenlegi csehországi rendszer legfeljebb néhány száz menekültet tud befogadni és ellátni. Többet azért sem, mert a társadalmukban még mindig számottevő az idegengyűlölő hangulat, amitől a jelenlegi kabinet is joggal tart. Marián Jurecka, a koalíciós Kereszténydemokrata Néppárt (KDU-CSL) alelnöke viszont bírálta a belügyminisztert, amiért a népszavazás indítványozásával másra akarja hárítani a felelősséget, holott döntenie a kabinetnek kellene.
"Vajon mi történt volna akkor, ha a nyugati országok ugyanígy viselkedtek volna a letűnt rezsimünk menekültjeivel szemben?" – kérdezte Marián Jurecka.