Csatahajókkal viszik haza a briteket
Két és fél héttel a parlamenti választások előtt Gordon Brown kormányfő vette a kezébe az egyre lehetetlenebbé váló helyzetből való kiútkeresést. A külföldön rekedt, különböző becslések szerint 150-250 ezer brit között rengeteg pedagógus van, akiknek távolmaradása súlyos fennakadásokat okoz a háromhetes tavaszi szünet után hétfőn megkezdődött tanításban. A szigetország földrajzi adottságai folytán virág-, gyümölcs- és zöldségellátási fennakadásokra is kell számítani.
Gordon Brown megbeszélést folytatott José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfővel, aki felajánlotta, hogy elvileg igénybe vehetők a spanyol repülőterek külföldön rekedt és Madridba, illetve más városokba irányított britek hazaszállítására. Brown hétfőn a Királyi Haditengerészet három hajóját, az Ark Royalt, a legterjedelmesebb HMS Oceant és az HMS Albiont is bevetette az egyre frusztráltabb "száműzöttek" megsegítésére. A brit kormány gondoskodik autóbuszokról és vasúti szerelvényekről, melyek a La Manche csatorna valamelyik kikötőjéhez szállítják az Egyesült Államokból, Afrikából és Ázsiából átrepített utasokat.
Időközben a légiközlekedésben is bekövetkezett parányi javulás. Hétfő délutáni hír szerint kedden megnyitják a skót szárazföldi repülőtereket, melyek déli irányban legalább a Blackpool-Middlesbrough magasságig indíthatnak járatokat. A légiközlekedési üzletág együttesen napi 130 millió font veszteséget szenved a fennakadások miatt. A British Airways részesedése ebből napi 15-20 millió font. Az Európai Légitársaságok Szövetségének (AEA) információs igazgatója, David Henderson szerint a kontinens 100-150 különböző méretű légiközlekedési vállalata közül a legsérülékenyebbek nem élik túl a következő két-három hetet.