Csata egy francia olajfinomítóért
A francia rendőrség visszafoglalt egy olajfinomítót, amelynek bejáratát a sztrájkolók már több napja eltorlaszolták - közölte pénteken a CGT szakszervezet egyik illetékese. A Total társaság Párizstól 50 kilométerrel keletre, Grandpuits falunál lévő létesítményéről van szó. A rendőrségi akció során három tüntető megsérült.
Charles Foulard, aki a CGT-t képviseli a Total olajipari cégnél, elítélte a hatóságok fellépését, mert szerinte akadályozták őket sztrájkjoguk gyakorlásában. Hangoztatta: nem lehet elfogadni azt, hogy az emberi jogok országában korlátozzák a munkavállalókat, és azt, hogy gyakorolják alkotmányos jogukat a sztrájkhoz.
Franciaország 12500 benzinkútjából több, mint háromezerben továbbra sem kapható üzemanyag az ellátási gondok miatt, miután mind a 12 olajfinomító és több olajtároló áll a nyugdíjreform ellen tüntető, sztrájkoló munkások hat napja tartó blokádja alatt. A Médiapart hírportál arról számolt be, hogy internetes közösségi oldalakon gyűjtés kezdődött a sztrájkoló munkások számára. Az egyik kisebb telephely például szerdán már ezer eurót kapott lakossági felajánlásokból.
Mindeközben egy péntek reggeli televízió-interjúban Éric Woerth munkaügyi miniszter úgy nyilatkozott: a szenátus órákon belül megszavazza a nyugdíjreformot. A francia kormány csütörtök este felgyorsította a felsőházi vitát: az alkotmány egyik pontjára hivatkozva azt javasolta, hogy a még megvitatásra váró 250 ellenzéki indítványról ne külön-külön, hanem egy csomagban szavazzon a szenátus. Péntek délben már csak harminc javaslat várt megvitatásra.
Miután a tervezetet a nemzetgyűlés már szeptemberben elfogadta, a szenátusi végszavazás után a két ház vegyes bizottsága várhatóan hétfőn dönt a törvény végleges szövegéről, amelyet jövő hét közepén hagyhat jóvá a parlament.
Martine Aubry, az ellenzéki Szocialista Párt főtitkára szerint a szavazás felgyorsításával Nicolas Sarkozy államfő erővel kívánja átnyomni a nyugdíjreformot. - Miután ráerőszakolt az országra egy igazságtalan reformot, miután lebénította azzal az országot, hogy nem hajlandó a szakszervezetekkel tárgyalni, az elnök a szenátust és a demokráciát is semmibe veszi azzal, hogy rövidre vágja a vitát - hangsúlyozta a baloldali politikus.
Eric Woerth szerint azonban a szenátus már több mint 120 órát vitázott a tervezetről, ahol mindenki szabadon kifejthette a véleményét, és semmi nem indokol további ötven órányi vitát.
A francia kormány a sztrájkoló munkásokkal szemben is keményebb fellépést tanúsított, miután utasította a rendőrséget a Párizstól 50 kilométerrel keletre, Grandpuits falunál található olajfinomító visszafoglalására. Brice Hortefeux belügyminiszter azt közölte, hogy a hatósági akció célja az volt, hogy a telepen tárolt olajkészletekből biztosítsák a főváros környékének benzinellátást. "Nem az olajfinomítót foglalták vissza, hanem a telep olajtárolóját" - erősítette meg Jean-Louis Borloo környezetvédelmi miniszter.
A szakszervezetek csütörtök este jelezték, hogy a nyugdíjreform elfogadása után sem fejezik be a megmozdulásukat: jövő csütörtökre ismét általános sztrájkot, a törvény várható kihirdetésének idejére, november 6-ra pedig újabb országos tiltakozónapot hirdetnek, s ismét milliókat várnak a tüntetésekre.
A BVA közvélemény-kutatóintézet pénteken nyilvánosságra hozott felmérése szerint az üzemanyaghiány és a diáktüntetéseken előforduló összecsapások ellenére a franciáknak 69 százaléka továbbra is támogatja a tiltakozási hullámot, s csak 29 százalékuk ellenzi azt.