Álruhás riporterek buktatták meg a kérkedő politikusokat
Nem várta meg a brit politikai életben érvényesülő „háromnapos törvényt”, azaz a botrány elhúzódását két veterán volt kormánytag, és egy napon belül bedobta a törülközőt. Hétfőn tudódott ki részben a The Daily Telegraph napilap többoldalas jelentéséből, részben a Channel 4 kereskedelmi tévécsatorna esti tényfeltáró műsorából, hogyan ejtették át a magukat fiktív hongkongi vállalat képviselőinek kiadott álruhás riporterek Jack Straw-t, a Munkáspárt és Sir Malcolm Rifkindet, a Konzervatív Párt sokat tapasztalt politikusát.
Jack Straw volt bel- és külügyminiszter már korábban bejelentette, hogy nem indul a május 7-i parlamenti választáson. Sir Malcolm eredeti foglalkozását tekintve ügyvéd, ugyancsak szolgált a diplomácia vezetőjeként, de védelmi miniszter is volt. A biztos tory parlamenti körzet, az elegáns londoni Kensington és Chelsea jelenlegi honatyája kedd délelőttig a westminsteri parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöki tisztségét is ellátta.
Egy bukó az ellenzéki Munkáspártból, egy a kormányzó toryk soraiból: Jack Straw... Paul Hackett / Reuters |
A beszélgetéseket titokban filmre rögzítő álüzletemberek előtt Straw és Rifkind értékes kapcsolataikkal büszkélkedtek. Jack Straw azzal vágott fel, hogy a „felszín alatt” ügyködve változásokat sikerült elérnie az Európai Unióban egy nyersanyagokkal kereskedő cég számára, amely ezért a szívességért évi 60 ezer font jövedelmet biztosít számára. A blackburni képviselő a hongkongiaktól az érdekükben végzett munkáért napi ötezer fontra tartott volna igényt.
Sir Malcolm „magánvállalkozóként” állította be magát, akinek „senki sem ad fizetést”, annak ellenére, hogy parlamenti képviselőként évi 67 ezer font „fixe” van, amihez különféle költségtérítések, támogatások is járnak. Érdemeivel kérkedve arról beszélt, hogy „nincs az a brit nagykövet, akit ne ismerne”, így fel tudja ajánlani a világ minden táján értékes kapcsolatrendszerét.
Megállapodásra, pénzátadásra egyik rögzített beszélgetés nyomán sem került sor, így a két – egyaránt 68 éves – politikus egyike sem érezte úgy, hogy hibát követett el. Sir Malcolm legfeljebb „butaságként” minősítette kijelentéseit, míg Straw a riportereket dicsérte az ügyesen előkészített csapda miatt.
...és Malcolm Rifkind Stefan Wermuth / Reuters |
Eszük ágában sem volt lemondani tisztségükről, különösen Straw-nak, aki negyvenegy évi képviselőség után amúgy is nyugdíjba készült. A Munkáspárt azonban nyomban felfüggesztette a tagságát. David Cameron kormányfő megvonta minden támogatását Sir Malcolmtól, aki szintén négy évtizedet töltött Westminsterben.
Kedd délelőtt Rifkind úgy ment el a nemzetbiztonsági bizottságba, hogy csak a testület tagjainak felszólítására adja fel annak elnöki pozícióját. Ez valószínűleg így történhetett, mert délre már nem ő vezette a jelenlegi világpolitikai helyzetben különösen fontos grémiumot. A skót politikus egyben úgy döntött, nem indul a választáson – kínos helyzetektől mentve meg a torykat.
Brit képviselőknek joguk van másodállásokat, igazgatósági tagságokat vállalni, de honoráriumukat szigorúan be kell jelenteniük. Ami viszont tilos, az a lobbizás, parlamenti interpellációk, kérdések feltevése, törvényjavaslatok benyújtása „harmadik fél” megbízásából. A BBC szerint mintegy 200 képviselő bír üzleti érdekeltségekkel.