Japán: húsz centis rés tátong a reaktor falán

A résen keresztül sugárszennyezett víz ömlik a tengerbe. Kan Naoto miniszterelnök először lkereste fel március 11-én kezdődött katasztrófasorozat helyszínét. A 11 800 halott mellett hivatalosan már 15 540 eltűntet tartanak számon.

Húsz centiméter széles rés támadt a Fukusima 1 atomerőmű 2. számú reaktorának védőfalán, a résen át sugárszennyezett víz ömlik a tengerbe - jelentette szombaton az NHK televízió. A radioaktív sugárzás értéke eléri az óránkénti 1000 millisievertet. Az erőművet üzemeltető TEPCO vállalat megkísérli betonnal elzárni a reaktorfalon tátongó rést. Az NHK szerint a víz egy két méter mély akna falából szivárog a reaktor közelében. Az aknában, amelyben elektromos kábelek futnak, 10-20 centiméternyi víz gyülemlett fel.

A TEPCO kivizsgálja, hogy a sugárszennyezett víz milyen kapcsolatban áll az aknában összegyűlt, vízzel és miként szivárgott ki a tengerbe.

A japán atomenergetikai és ipari létesítmények biztonsága felett őrködő hatóság szóvivője, Nisijama Hidehiko közölte, hogy egy szerelőakna falán fedezték fel a húsz centiméteres rést. Megjegyezte, hogy ez lehet a tenger sugárszennyezésének egyik oka, de még további hasonló repedések is létezhetnek, ezért a lehető leggyorsabban meg kell találni őket.

Keresik az eltűnteket

Először látogatott el szombaton a március 11-i földrengés és szökőár pusztításának színhelyére, Mijagi és Ivate prefektúrába Kan Naoto japán kormányfő, pontosan három héttel a természeti csapás után. Tokióban eközben bejelentették, hogy a szombaton összesített adatok alapján a katasztrófának eddig 11 800 felkutatott halottja van, s emellett 15 540 eltüntet tartanak számon.

A japán kutatócsoportok az amerikai haditengerészet segítségével pénteken kezdtek nagyszabású akcióba az eltűntek felkutatására a földrengés és szökőár körzetében, továbbá a nyílt tengeren. A háromnaposra tervezett akció első napján csak 32 holttestet találtak, ebből az amerikai kutatók 28-at, míg a japán parti őrség négy holttestre bukkant Ivate prefektúrában.

Kan Naoto is Ivate prefekturát kereste fel először. Katonai helikoptere a kettős természeti csapásban súlyos károkat szenvedett kis kikötővárosban, Rikuzentakatában szállt le. A prefektúrában ezer halottja volt a katasztrófának, s további csaknem 1300 ember eltűnt.

A japán kormányfő a tervek szerint a megrongálódott Fukusima-1 (Daiicsi) atomerőművet is felkeresi, hogy támogatásáról biztosítsa a veszélyhelyzet elhárításán dolgozó embereket. Kan Naoto eredetileg még március 21-én látogatott volna a szigetország északkeleti részébe, de akkor a rossz időjárás miatt elhalasztották a vizit

Kan Naoto eredetileg még március 21-én látogatott volna a szigetország északkeleti részébe, de akkor a rossz időjárás miatt elhalasztották a vizit
Japan's Prime Minister Naoto Kan (R) bows as he speaks to tsunami victim Ryoko Otsubo during his visit to an evacuees shelter in Rikuzentakata, after the area was devastated by a magnitude 9.0 earthquake and tsunami April 2, 2011. Kan headed on Saturday to the disaster zone where workers are braving radiation from a crippled nuclear plant to battle the world's worst atomic crisis since Chernobyl. Kan was due to visit a sports camp turned into a base for military, firefighters and engineers working inside an evacuation zone to cool the six-reactor Fukushima Daiichi complex and contain contamination before Japan seeks a permanent solution. REUTERS/Damir Sagolj (JAPAN - Tags: DISASTER POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.