Csak az Európa-gyűlölet közös a mai nácikban

Különböző szervezeteik alig képesek egymással „internacionálét” létrehozni, hiszen a számukra szükséges ellenség nemcsak a maguk kisebbsége, de a szomszéd ország szélsőségese is – hangzott el egy, a témában tartott budapesti konferencián.

Az európai országokban felbukkant szélsőjobboldali pártokat és szervezeteket szinte minden elválasztja egymástól, de egyesíti őket a közös Európa-ellenesség, az európai demokratikus értékek, a tolerancia elutasítása. Ez volt az üzenete annak a tudományos konferenciának, amelyet a héten tartottak a Közép-európai Egyetemen, a német Friedrich Ebert alapítvány közreműködésével. Az előadásokból, hozzászólásokból kiderült, hogy a különböző neonáci, neonyilas és csak szimplán idegengyűlölő szervezetek alig képesek egymással valamilyen együttműködést, „internacionálét” létrehozni, hiszen a számukra szükséges ellenség nemcsak a maguk kisebbsége, de a szomszéd ország szélsőségese is. Ám abban egyetértenek: gyűlölik az Európai Uniót. Grigorij Meseznikov szlovákiai politológus hosszasan elemezte a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) európai politikai tematikáját a legutóbbi választásokon. A pozsonyi kutató kiemelte: a párt és a még szélsőségesebb Szlovák Közösség kudarcot vallott a legutóbbi választásokon, amikor EU-ellenes, kisebbségellenes, harcosan cigánygyűlölő programmal álltak elő. A szlovákok kiszavazták az SNS-t a parlamentből, amikor az fellépett az eurózóna-tagság és az európai szolidaritás ellen.

Akárcsak Hitler

Az
Members of the Greek extreme right Golden Dawn party hold red flares outside the town hall of Perama town, near Athens, during an election campaign rally April 23, 2012. In 2009, the group took just 0.23 percent of the vote, this time; polls show it taking between 4.1 and 5.7 percent. Much of that has come at the expense of the far-right LAOS party, whose ratings plummeted after it joined technocrat Prime Minister Lucas Papademos' pro-bailout coalition last year. The rise of Golden Dawn - which denies critics' labels as neo-Nazi - is all the more intriguing in a country proud of its World War II resistance against Nazi Germany and where anti-German sentiment still runs high over austerity measures demanded by Berlin and other lenders. Picture taken April 23, 2012. REUTERS/Yannis Behrakis (GREECE - Tags: POLITICS ELECTIONS)

Gert Weisskirchen, az Erfurti Egyetem professzora a szélsőjobb szervezetek Európa-gyűlölete, a multikulturalizmus elutasítása mellett külön kiemelte a demokrácia-ellenességet. „Háborúban állunk ezzel a rendszerrel” – írta az NPD egyik vezetője a Hamburger Sturm című lapjukban, emlékeztetett. A német kutatót megkérdeztük: mennyire szoros a kapcsolat a tartományi parlamentekben és helyi önkormányzatokban jelen levő Nemzeti Demokrata Párt (NPD) és a tavaly leleplezett zwickaui gyilkosok között? Weisskirchen szerint az NPD-ben vannak ugyan olyan elemek, akik elhatárolódnak a gyilkosságoktól, de létezik egy olyan áramlat, amely erősen szimpatizál ezzel. Őszerinte az extremizmus két útjáról van szó, az egyik a „közvetlen akciókat” preferálja, a másik – miközben megveti és elutasítja a demokráciát – a parlamentarizmus eszközével akarja megszerezni a hatalmat. Akár Hitler? Igen, erősítette meg a professzor, aki szerint is hiba ezeket a szervezeteket újnáciknak nevezni, valódi régi nácik ezek. Nemcsak Hitler-imádatuk bizonyítja ezt (a most parlamentbe jutott görög fasiszták is rendre ünneplik Adolf Hitler születésnapját), de eszméik, gyűlöleteik, szélsőséges antihumánus programjuk, a kisebbségek elutasítása és a fajgyűlölet is felbukkan náluk.

Mi az oka a szélsőséges jobboldal sikerének az egykori államszocialista területeken, mint Kelet-Németország, vagy Magyarország? A professzor véleménye szerint ezekben a társadalmakban az államszocializmus hierarchikus ideológiája uralkodott, s amikor ezt leváltották, nem lépett a helyébe a liberális demokrácia meggyőző víziója. Az eszmei üresség oka szerinte az, hogy a nosztalgia lesz uralkodóvá, és régi ideológiák visszatérnek. A fekete-fehér sablonok különösen vonzóak az átalakuló társadalmakban, ráadásul ezeket kiemelten sújtja a munkanélküliség, az egzisztenciális bizonytalanság is. Megjelennek a bevándorlók, mint gazdasági konkurencia, az idegen kultúrák, mint elutasítható elemek. Erős a vágy a tekintélyelvű modellek után. Az új demokráciák gyengesége, a demokratikus pártok elitjének züllöttsége is táptalaja a nácizmus feléledésének – mondta a professzor lapunknak. Weisskirchen előadásában azt mondta, a demokratikus államnak fel kell minden törvényes eszközt használnia az agresszív szélsőjobboldali csoportok ellen.

Ki szavazott a görög nácikra?

A Reuters szerint senki sem hajlandó beismerni a görög utcákon, hogy vasárnap, az Arany hajnal náci pártra szavazott. Pedig Nikolaosz Mihaloliakosz pártja több mint hat százalékkal parlamenti párt lett. A horogkeresztre emlékeztető jelképpel megjelenő szervezet az ismeretlenségből bukkant fel. Sokak szerint a szegénynegyedekben "mai Robin Hood" szerepben jelentek meg a párt kigyúrt, fekete trikós, borotvált fejű bakancsosai, azzal, hogy megvédik a lakókat a bevándorlóktól és a bűnözőktől.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.