Correa szerint túl sok a katona az amerikai követségen
Mint állította, azóta figyelt fel erre, hogy tavaly októberben az ecuadori légierő egyik helikopterére tüzet nyitottak a kolumbiai határ közelében, s mint kiderült négy amerikai tiszt volt a gépen. - Sajnálatos módon ezeknek a személyeknek sikerült valamennyi szektorba jól bedolgozniuk magukat, így normálisnak tűnt, ami valójában botrányos – mondta. Correa a tudósítóknak jelezte, hogy az ecuadori külügyminisztérium eljár az amerikai követségnél, hogy csökkentsék a katonai beosztásúak létszámát.
Jeffrey Weinshenker, a quitói amerikai követség szóvivője közölte, hogy eddig nem kaptak jegyzéket az ecuadori kérésről – jelentette az AP. Egyébént a követségen mintegy húsz, a védelmi részlegtől kiküldött katona és civil személy dolgozik, valamennyien szabályos akkreditációval - mondta a szóvivő. Aki azt is megjegyezte, hogy ezen személyek tevékenysége az ecuadori partnerek jóváhagyásával történt.
Correa, aki az Egyesült Államokban, majd Belgiumban folytatott közgazdasági tanulmányokat, 2007 óta áll a dél-amerikai ország élén. Magát “modern baloldalinak” titulálja. Több ízben is volt már diplomáciai csatája Washingtonnal. Nem hosszabbította meg azt a szerződést, amelynek alapján az amerikai kábítószerellenes ügynökség bázist tartott fenn ecuadori területen. Kifogásolta, amikor 2008-ban a kolumbiai hadsereg, feltételezhetően a CIA-tól kapott műholdfelvételek alapján, ecuadori határterületen intézett támadást a FARC gerillaszervezet egyik bázisa ellen. A washingtoni külügyminisztériumhoz tartozó nemzetközi fejlesztési ügynökség, az USAID most fejezi be tevékenységét Ecudorban, miután Correa kormánya felmondta az egyezményt, arra hivatkozva, hogy az ügynökség ellenzéki csoportokat finanszíroz – írja az AFP.
- Nem arról van szó, hogy mi Amerika-ellenesek lennénk. Ám nem hagyhatjuk, hogy a nemzetközi politikában kettős mérce érvényesüljön. Nem mondunk le elveinkről akkor sem, ha ezzel esetleg ártanánk a kapcsolatainknak az Egyesült Államokkal – fejtegette Correa a külföldi tudósítók előtt. - Szeretnénk a viszonyt javítani, ám ez nem csak tőlünk függ, kétségtelen, hogy kölcsönös biozalmatlanság érvényesül – mondta az ecuadori elnök.
Az Egyesült Államok a fő kereskedelmi partnere Ecuadornak. A dél-amerikai ország szempontjából kedvező vámegyezménynek is szerepe lehetett abban, hogy végül lekerült a napirendről, hogy Ecuador menedékjogot kínáljon Edward Snowdennek, miután a WikiLeaks alapitója, Julian Assange immár másfél éve Ecuador londoni követségén kapott politikai menedéket.