Clintonnal hazarepült a két újságírónő
A KCNA hivatalos phenjani hírügynökség közlése szerint a találkozón Clinton bocsánatot kért a két nő által márciusban elkövetett illegális határátlépésért. Ezt az állítást magas rangú amerikai források később cáfolták. Laura Ling és Euna Lee szerda kora reggel a volt elnök felségjelzés nélküli különgépén már el is hagyta a KNDK-t. A gép közvetlenül Los Angelesbe repült, ahol az újságírónők találkozhattak családjukkal.
A júniusban tizenkét év kényszermunkára ítélt újságírónők először a phenjani repülőtéren találkozhattak az amerikai exelnökkel, aki a különgép ajtajában fogadta a szabadon bocsátottakat. A két nő a kínai Xinhua hírügynökség által közzétett fényképeken egészségesnek és jó állapotban lévőnek tűnt, feltűnően sok csomagjukat maguk cipelték. Szakértők már korábban jelezték, hogy a két amerikai különleges bánásmódban részesül az észak-koreaiak részéről, amit az is alátámaszt, hogy a hasonló esetek során eddig nem tapasztalt módon fogva tartásuk kezdetén hazatelefonálhattak családjuknak.
Clinton békemisszióját sokan állítják párhuzamba Jimmy Carter volt amerikai elnök 1994 júniusi phenjani látogatásával. A „felhatalmazás nélküli békeközvetítő" akkor hosszas tárgyalásokat folytatott a 82 éves Kim Ir Szen elnökkel, amelynek eredményeképp az amerikaiak vállalták, hogy egy nemzetközi konzorcium élén a katonai célra is hasznosítható atomerőműveket korszerűbb és veszélytelenebb típusokra cserélik. (A projekt el is kezdődött, de az állandó politikai feszültség lehetetlenné tette befejezését.) 1994-ben Jimmy Carter meglepően energikusnak és tájékozottnak találta a „remetekirályság" idős vezetőjét, aki aztán pár héttel később szívinfarktusban meghalt. Kim Ir Szen legidősebb fia, a jelenlegi észak-koreai vezető szintén régóta egészségi problémákkal küzd: súlyos cukorbetegsége mellett veseelégtelenségben is szenved, tavaly augusztusban pedig kisfokú agyvérzésen esett át. Állapotának súlyosbodása óta Bill Clinton volt az első nyugati politikus, aki találkozhatott vele. A phenjani hírügynökség által közzétett közös fényképeken Kim Dzsong Il valóban jóval vékonyabbnak és törékenyebbnek látszik mint korábban.
A Fehér Ház többször is leszögezte, hogy az exelnök utazása csak az újságírónők szabadon bocsátását célozza, és független a nukleáris ügyektől. Ennek ellentmond, hogy Clintont a phenjani repülőtéren Kim Gje Kvan külügyminiszter-helyettes, az ország nukleáris főtárgyalója fogadta. Elemzők szerint a békemisszió mindenképpen jó irányba befolyásolhatja a távol-keleti ország atomprogramja körüli nemzetközi huzavonát, ugyanis az exelnök látogatása a fontosság és az egyenrangúság érzetével töltötte el az észak-koreai vezetést. A „remetekirályság" döntéshozóinak pedig pontosan ez a fő célja: a nukleáris próbarobbantások és a ballisztikus rakétakísérletek is a figyelemfelkeltést szolgálják.
Bill Clinton második elnöki ciklusának végén már egyszer felvetődött a phenjani utazás lehetősége. A Clinton-adminisztráció ugyanis a 2000 júniusában lezajlott Korea-közi csúcstalálkozót követően megegyezésre törekedett a KNDK-val, még Madeleine Albright külügyminiszter is ellátogatott a távol-keleti országba. A Bush-adminisztráció beiktatását követően azonban a pozitív tendencia megszakadt: amerikai részről megjelent a „gonosz-tengelye" terminus, a phenjani vezetés pedig újraindította nukleáris programját.
Obama elnök külön magasztalta Bill Clintont
Üdvözölte a két újságíró hazatérését Barack Obama amerikai elnök, aki külön magasztalta az ügyben közbenjáró Bill Clintont.
A dicséretből kijutott Al Gore egykori amerikai alelnöknek is. Obama elmondta, hogy rendkívül megnyugtató érzés kiszabadulásuk, és a jó hírről már akkor értesítette a hozzátartozókat, amikor az újságírók Phenjanban felszálltak a repülőre. Az elnök hangoztatta, hogy hazatérésük nemcsak a családoknak jelent örömet, de az egész országnak.
Obama szerint Észak-Korea a nukleáris fegyverek és kihívó magatartásának feladásával érhet el jobb kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.