Hillary Clinton felvetette Balázs előtt a romák helyzetét

Az amerikai külügyminiszter nagyra értékelte hazánk szövetségesi szerepét, és elismerően szólt a Bajnai-kormány válságkezelő programjáról, de aggodalommal kérdezett rá a romák helyzetére. Bajnai szívesen találkozna Obamával.

Sikert kívánt Hillary Clinton a Bajnai-kormány válságkezelő programjához, és helyeselte annak irányát - igy tolmácsolta vendéglátója szavait Balázs Péter, aki egynapos munkalátogatásra érkezett az amerikai fővárosba, miután hetekkel ezelőtt kezdeményezte a személyes találkozót.

Hillary Clinton  és Balázs Péter aláírta a két ország közötti bűnügyi jogsegélyegyezményt is
Hillary Clinton és Balázs Péter aláírta a két ország közötti bűnügyi jogsegélyegyezményt is

A két főkülügyér ezt követően rövid ideig a sajtó rendelkezésére állt, de Clinton nem fogadott kérdéseket. A megbeszéléseket mindenesetre „kiválónak" nevezte, és a két ország közös elveken és szándékokon alapuló szövetségéről beszélt. Hangsúlyosan kerültek szóba a találkozón a kétoldalú kapcsolatok megszokott témái is: NATO, Afganisztán, Nyugat-Balkán, energiabiztonság. (Energiabiztonsági vonatkozásban éppen Washingtonban tárgyal Bayer Mihály Nabucco-nagykövet is.)

Clinton méltatta hazánk erejéhez képest vállalt szerepét a konfiktusövezetekben, igy a baghlani (afganisztáni) együttműködést az ohiói nemzeti gárdával, illetve a pápai reptér jelentőségét az atlanti szövetség C-12-es szállitóprogramjában. Hazánk „megbizható és felelős szövetséges" - hangoztatta Balázs, hozzátéve: ezt ugyanúgy újra és újra rögziteni kell, „mint a szerelmet a házasságban". Egyes várakozásokkal ellentétben a guantánamói fogolybefogadás kérdése Balázs szavai szerint egyáltalán nem került szóba.

Viszont Clinton a sajtó előtt feltűnően, kétszer is említette „az emberi jogok" kifejezést, és utalt a két ország elkötelezettségére e tekintetben. Mint Balázs a Népszabadság kérdésére elmondta, Clinton maga vetette fel az „aggasztó méreteket öltött" romaellenességet, a romák nem megfelelő integrációját. Balázs egy válasza erre: hazánk a 2011-es EU-elnökség idején kiemelten foglalkozik a térség más országait is súlyosan érintő romaintegrációval. Az emberi jogok kiemelt intézménye lehet majd a Lantos Intézet - tette hozzá.

A magyar fődiplomata addig is azt mondta Clinton segitségre vonatkozó ajánlatára: szivesen vesszük, ha a romaellenes támadások felderitésében nyújtott FBI-támogatás mellett az USA a társadalmi integrációra vonatkozó általános tapasztalatait is megosztja hazánkkal.

Az USA Helsinki Bizottságának előző napi, a kongresszusban tartott romaügyi meghallgatásán egyébként Bársony Katalin szociológus, a felkért magyarországi hozzászóló éppen azt szorgalmazta a többi közt: az Egyesült Államok hazánk vonatkozásában is tartsa napirenden ezt a kérdést a kétoldalú tárgyalásokon.

A washingtoni Európai Intézet szerda reggeli fórumán, amelyre Balázst egykori magyar EU-biztosként is várták, a vendég maga is hangsúlyozta: térségünkben a politikai pártok nem eresztettek még mély gyökeret, mint például Németországban, ami nem kedvez a stabilitásnak.

A gazdasági válsággal párosulva mindez erősiti a nacionalizmust, illetve az „utcára vonuló" szélsőjobboldalt, igy hazánkban az európai parlamenti választásokon várakozáson felül szerepelt Jobbikot - szögezte le a magyar külügyminiszter, noha a kérdést az átalakulóban lévő Európai Uniót taglaló beszéde margóján vetette fel. Kérdésre válaszolva Balázs méltatta Barack Obama elnök múlt heti, kairói beszédét, és üdvözölte az amerikai nyitást Irán irányában is.

Balázs amerikai kollégájának átadta Bajnai Gordon Barack Obamának szóló levelét, amelyben a magyar kormányfő megpendítette egy esetleges találkozó lehetőségét közte és az amerikai elnök között. "Elmondtam, nagyon örülnénk, ha a magyar miniszterelnök alkalmat kapna, és személyesen is elmondhatná Obamának terveit és elképzeléseit" - mondta a külügyminiszter, hozzátéve, a magyar diplomácia tenni fog azért, hogy tető alá hozzák a személyes eszmecserét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.