Hillary Clinton élesen bírálta a kenyai vezetést
Raila Odinga miniszterelnökkel és Mwai Kibaki elnökkel folytatott megbeszélése után azt is közölte: Kenyában még mindig nem épült ki hatékony és erős intézményrendszer, ami miatt továbbra is zavartalan a korrupció, sérülnek az emberi jogok, a bűnösöket pedig nem állítják bíróság elé. Clinton szerint ez is hozzájárult az 1300 halálos áldozatot követelő, két hónapig húzódó zavargások kialakulásához.
A megbeszélések előtt, a szubszaharai országoknak kereskedelmi kedvezményeket biztosító törvény, az AGOA éves konferenciáján is azt hangsúlyozta: Afrika akkor fejlődhet, ha a kormányok felveszik a harcot a korrupcióval, hozzátéve, hogy a befektetők is csak olyan országokba mennek, ahol nem kell zavargásoktól tartani. (A kilenc éve életbe lépett AGOA alapján 39 ország 6400 féle terméket vámmentesen vihet be az Egyesült Államokba. A Brookings Institution néhány napja publikált felmérése szerint azonban hatása korlátozott maradt, tavaly például az amerikai ruhaimportnak összesen 1,3 százaléka érkezett Afrikából.)
A negyven magas rangú vezető előtt elmondott beszédében Clinton azt hangsúlyozta: Afrikának minden adottsága megvan a fejlődéshez, és erre a legjobb módszer a kontinensen belüli kereskedelem fellendítése. A külügyminiszter azt is kiemelte, hogy a nők jogainak kiszélesítése is elősegítené a gazdasági fejlődést.
A kenyai kormányt és a sajtót nem érték azonban meglepetésként Clinton szavai. Az USA nairobi nagykövetsége néhány nappal korábban közleményben bírálta a kenyai kormányt azért, mert úgy döntött, mégsem állít fel különleges bíróságot a zavargások kivizsgálására. Erre Odinga csupán néhány órával az amerikai külügyminiszter repülőgépének érkezése előtt úgy reagált: jó lenne, ha kevesebb kioktatást kapna kormányzásból.
Az egyik kenyai napilap pedig azt hirdette szerdán címoldalán: Amerika „tüzet okád.” A kenyai vezetők már azt sem vették jó néven, amikor hasonló indoklással az egy hónapja Afrikába érkező Barack Obama nem édesapja hazáját látogatta meg, hanem Ghánába ment. A vádaknak azonban van alapja: a Transparency International nemzetközi jogvédő szervezet legújabb jelentése szerint Kenya a térség legkorruptabb állama.
Clinton és Obama afrikai útja azonban azt bizonyítja, hogy az új amerikai kormány kiemelt figyelmet fordít a kontinensre. Clinton 11 napig tartózkodik Afrikában, és hét országot látogat meg. Nairobiban tárgyal a szomáliai átmeneti kormány elnökével is, és várhatóan fokozott amerikai segítséget ígér a közel két évtizede anarchiába süllyedt országnak. Ellátogat Dél-Afrikába, Libériába és a Zöldfokiszigetekre is, valamint a jelentős olajtermelő Angolába és Nigériába.
Elemzők szerint ez lehet a kiemelt figyelem egyik oka: az Egyesült Államok olajkészletének immár 24 százalékát importálja Afrikából, ami több, mint amennyit a Közel-Keletről vásárol. Emira Woods, az afrikai és amerikai kapcsolatok szakértője a BBC-nek úgy nyilatkozott: a fokozott érdeklődésnek a fentiek mellett az is oka, hogy Kína, Oroszország, India és sok más ország is érdeklődést mutat Afrika iránt, amely gazdag ásványkincsekben és megműveletlen földterületekben.