Clearstream: Sarkozy és az ártatlanság vélelme

Politikai és jogi bírálatok kereszttűzébe került csütörtökön Nicolas Sarkozy francia államfő, miután előző esti tv-interjújában keresetlenül „bűnösöknek” nevezte a Clearstream-ügy gyanúsítottjait.

A héten megkezdődött  rágalmazási perben az elnök az egyik sértett, míg korábbi politikai  riválisa, Dominique de Villepin volt kormányfő a vádlottak padján  foglal helyet.

Párizs, 2009. szeptember 21.
Dominique de VILLEPIN volt francia kormányfő (k) a média képviselőinek nyilatkozik, amint felesége, Marie Laure (j) társaságában megérkezik a párizsi Igazságügyi Palotába 2009. szeptember 21-én, amikor a Clearstream-ügy
Párizs, 2009. szeptember 21. Dominique de VILLEPIN volt francia kormányfő (k) a média képviselőinek nyilatkozik, amint felesége, Marie Laure (j) társaságában megérkezik a párizsi Igazságügyi Palotába 2009. szeptember 21-én, amikor a Clearstream-ügy tárgyalására kerül sor, melynek középpontjában egy 2003-ban összeállított, utóbb hamisítványnak bizonyult lista áll. A lista több mint nyolcszáz közéleti személyt, jobb- és baloldali politikusok mellett a gazdasági élet legfőbb szereplőit keverte pénzmosás gyanújába. A rágalmazási per fő vádlottja, Dominique de Villepin volt kormányfő, az egyik magánvádló Nicolas Sarkozy államfő. (MTI/EPA/CHRISTOPHE MORIN)

– Két év nyomozás után, a független vizsgálóbírók úgy ítélték meg, hogy a bűnösöknek a büntetőbíróság elé kell kerülniük" - mondta  az államfő egy kérdésre. A párizsi büntetőbíróságon, ahol  a tv-közvetítés idején is folyt még a per, Villepin ügyvédjei  azonnal botrányosnak minősítették, hogy Sarkozy semmibe vette az  ártatlanság vélelmét.

– Elég fura volt a tárgyalás közepén megtudni, hogy miközben  ügyvédje éppen a bíróságon beszél, Sarkozy bűnösnek nevezi Villepint  egy olyan ügyben, amelyben maga is felperes, és mindezt országos  csatornákon New Yorkból közvetített élő adásban teszi – jelentette  ki a France Info hírrádióban Olivier Metzner, a volt kormányfő egyik  ügyvédje. Hozzátette: Ez egyszerűen botrányos attól az embertől, akinek a  bíróság függetlenségét kell garantálnia. Ez az ártatlanság  vélelmének legdurvább semmibevétele Franciaországban. Az ügyvéd  véleménye szerint elfogadhatatlan, hogy a köztársasági elnök egy olyan személy bűnösségéről beszéljen, akinek ügyében még nem  született ítélet.

Francois Hollande, az ellenzéki Szocialista Párt korábbi  vezetője szerint "az elszólás azért kellemetlen, mert Nicolas  Sarkozy államfőként felügyeli az ügyészséget. Vagyis áldozata lett  annak, amit maga kreált. Azzal, hogy felperes az ügyben, olyan  zavart teremtett, ami miatt az egész ügy visszaüt rá".

A centrista Modem elnöke úgy véli, hogy az epizód rávilágított  az elnök problematikus helyzetére: „Freud azt mondaná, hogy ez az  elszólás mindent elárult Nicolas Sarkozynek az ügyben betöltött nem  egyértelmű szerepéről” – mondta Francois Bayrou.

Néhány kommentár szerint nem feltétlenül  elszólás volt az ügyvéd végzettségű államfő részéről bűnösnek  nevezni gyűlölt politikai riválisát, hanem jól végiggondolt taktika  alkalmazásáról. Sarkozy ugyanis hasonló polémia középpontjába  került, amikor még belügyminiszterként „gyilkosnak” nevezte a korzikai prefektus  megölésével vádolt – és később életfogytiglanra ítélt – Yvan  Colonnát a per megkezdése előtt. A botrányt követően a gyanúsított ügyvédjei  eljárást kezdeményeztek Sarkozy ellen, de a bíróság úgy ítélte meg, hogy nem foglalhat állást addig, amíg a volt belügyminiszter a  köztársasági elnöki posztot betölti, ott ugyanis mentelmi jogot  élvez.

Villepin ügyvédje jelezte: tisztában van azzal, hogy Sarkozy  mandátuma lejártáig mentelemi jogot élvez, de az ártatlanság  vélelmének megsértése miatt eljárást kezdeményez ellene a bíróságon, hogy így világítson rá a kialakult abszurd jogi helyzetre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.