Háborús bűncselekményeket követtek el a szír felkelők
190 civil esett áldozatául a felkelők alavita települések ellen indított támadásának, a lázadók több mint kétszáz túszt is ejtettek, állítja a Human Rights Watch (HRW). A beszámolók és a kórházi adatok alapján a 190 civil áldozat közül a felkelők legalább 67-et kivégeztek, írja a BBC. Szíriában több lázadó csoport is harcol Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen, többen közülük az al-Kaidával is kapcsolatban állnak.
A jogvédő szervezet jelentése azt állítja, a felkelők Latakia kormányzóság főleg alaviták lakta településein rendeztek vérfürdőt, ami a HRW szerint emberiség elleni bűntettnek számít. A szervezet a helyszínen vizsgálódott, és 35 embert kérdezett meg az eseményekről.
A 105 oldalas dokumentumból kiderül, hogy a felkelők augusztus 4-én a hajnali órákban támadtak rá a kormánypárti állásokra, majd elfoglaltak tíz települést. A szemtanúk szerint a felkelők egész családokat végeztek ki, és rálőttek a menekülő, fegyvertelen civilekre is. A HRW szerint húsz felkelő csoport hajtotta végre az akciót, közülük öt csapat vett részt a civilek meggyilkolásában. Két csoport pedig még mindig fogva tartja a túszokat, köztük nőket és gyerekeket. A szír hadsereg már másnap ellentámadást indított, a területet augusztus 18-án foglalták vissza.
Joe Stork, a HRW közel-keleti igazgatója szerint az akció egy összehangolt támadás volt az alavita közösség ellen. A HRW felszólította az ENSZ-t, hogy vezessenek be fegyverembargót azokkal a csoportokkal szemben, akiket háborús bűntettekkel lehet vádolni.
Közmegegyezés a BT-ben a főtitkár javaslatáról
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai első megközelítésben jóváhagyták csütörtökön Ban Mi Mun főtitkár javaslatát a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésére vonatkozóan - közölték diplomaták.
A főtitkár hétfőn benyújtott jelentésében azt javasolta, hogy az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) hozzon létre egy százfős közös missziót, amelynek székhelye Damaszkusz, háttérbázisa pedig Ciprus volna, és egy "különleges civil koordinátor" irányítaná.
A jelentés és egyúttal javaslat első vitája során a BT 15 tagállama közül senki sem emelt kifogást - közölte Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet, hozzátéve, hogy a már Szíriában dolgozó ENSZ-ellenőrök "a damaszkuszi kormány együttműködését észlelték".
"Mindenki arról beszél, hogy az ENSZ és az OPCW nagyszerű munkát végez" - mondta Gérard Araud francia nagykövet.
Agsin Mehdijev azeri nagykövet, a BT októberi soros elnöke írja meg a jelentést ratifikáló tervezetet, és azt elküldik majd az OPCW-nek. Ha a BT egyik tagja sem emel közben kifogást a tervezet ellen, akkor nem lesz szükség újabb határozatra a testületben ahhoz, hogy a missziónak megadják a hivatalos mandátumot.
Szíriában csütörtökön körülbelül 50 ember esett áldozatul a polgárháborúnak, és vannak köztük civilek. A harcok Damaszkusz Dzsaramana nevű külvárosaiban, Aleppó és Deraa tartományokban követeltek áldozatokat - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja nevű civilszervezet. A 2011 márciusában kezdődött konfliktusban eddig több mint százezren haltak meg.