Civilek lemészárlásával vádolják a nigériai hadsereget
Az AI helyszíni szakértői által készített ötperces videóban több, vélhetően rejtett kamerával rögzített kivégzést mutatnak: az egyik felvételen jól látható, amint egyenruhások egy gödör köré ültetnek mintegy húsz embert, egyenként a peremhez szólítják őket, majd a vágást követően csak a mozdulatlan test látható, alatta pedig egyre nagyobb vértócsa.
„Ezeket a gyilkosságokat nem törvényen kívüli fegyveres csoportok, hanem katonák, és a hadsereg kötelékébe tartozó emberek követték el" – mondja a videóban Makmid Kamara, az AI Nigéria-szakértője.
Mint mondja, az emberi jogi szervezet munkatársai a közelmúltban tértek vissza a nyugat-afrikai országból, és számos bizonyítékuk van arra – többek között videók és tanúvallomások –, hogy Északkelet-Nigériában nemcsak a Boko Haram sanyargatja a lakosságot, de a terrorszervezetet megfékezni próbáló hadsereg, és felfegyverzett civil csoportok is. A BBC szerint a hatóságok ígéretet tettek az ügy, valamint a felvételek eredetiségének kivizsgálására.
Az ország északkeleti részén már jó ideje kétségbeejtő a helyzet. Az áprilisban több mint kétszáz diáklányt elrabló Boko Haram – amelynek célja egy független iszlám állam létrehozása a térségben – napi szinten támad rá a lakosságra, követ el merényleteket, kivégzéseket és emberrablásokat. A Human Rights Watch szerint csak ebben az évben több mint kétezer emberrel végeztek, de az elmúlt öt évben több ezren estek áldozatul a szélsőségesek ámokfutásának.
A sokat kritizált kormány eddig képtelen volt megfékezni a Boko Haramot. Hiába hirdettek szükségállapot 2013 májusában – amely azóta is tart –, a támadások száma folyamatosan nő. Szakértők szerint többek között a helyi és nemzetközi nyomás, valamint az eredménytelen harc vezetett ahhoz, hogy a Boko Haram tagoknak vélt civilek is a hadsereg áldozataiként végzik.