Ciprasz levélben győzködi Merkelt
A londoni üzleti napilap birtokába jutott levélben Ciprasz azt írja, hogy kormánya választásra kényszerülhet: vagy hitelkötelezettségeit törleszti, vagy a rászorultak szociális juttatásait fizeti.
"Mivel Görögországnak nincs hozzáférése a tőkepiacokhoz, viszont tavasszal és nyáron kiugró adósságtörlesztési kötelezettségei lesznek (...) világossá kell tennem, hogy a (külső pénzügyi segélyek) folyósításának késedelme bármely kormány számára lehetetlenné tenné az adósságszolgálat teljesítését" - írta Ciprasz a Financial Times által hétfőn ismertetett levélben.
A görög kormányfő szerint az adósságkötelezettségek törlesztése a jelenlegi helyzetben a görögországi szociális ellátások már most is igen rossz gazdasági hátterének drasztikus romlását eredményezné, amit ő elfogadhatatlannak tart. "Arra kérem Önt: ne engedje, hogy egy kisebb mértékű pénzáramlási problémából és bizonyos mértékű intézményi tehetetlenségből komoly baj váljék Görögország és Európa számára" - fogalmaz Ciprasz a német kancellárnak küldött levelében.
Az ötoldalas levélben a görög miniszterelnök különösen éles bírálatokkal illette az euróövezeti jegybankot (EKB), amely a jelenlegi pénzügyi segélyprogram meghosszabbításának fejében megtiltotta a görög bankoknak további rövid lejáratú görög állampapírok vásárlását. Ez megakadályozza, hogy a görög kormány kincstárjegyek kibocsátásával fedezze sürgős készpénzigényeit, mivel ezeket az adósságpapírokat gyakorlatilag már csak a görög bankok vásárolták - hangsúlyozza kommentárjában a Financial Times.
Londoni gazdasági-pénzügyi elemzőházak legutóbbi helyzetértékeléseikben nem csupán Görögország adósságtörlesztési képességét, hanem euróövezeti tagságának fenntarthatóságát is megkérdőjelezték.
Az egyik legnagyobb gazdasági elemzőház, a Capital Economics erről összeállított legújabb tanulmánya szerint most már 50 százaléknál nagyobb a valószínűsége Görögország távozásának az euróövezetből.
A ház szerint a görög eurótagság megszűnésének ideje egyelőre bizonytalan, de az biztos, hogy Görögország jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzete fenntarthatatlan.
A Capital Economics elemzői szerint a távozást követő kezdeti piaci felfordulás után azonban Görögországnak "sokkal jobb dolga lenne" az euróövezeten kívül.
A Moody's Investors Service hitelminősítő minap Londonban ismertetett átfogó elemzése szerint fennáll annak is a veszélye, hogy ha Görögország távozik "a kifejezetten felbonthatatlannak tervezett valutaunióból", az óhatatlanul kérdéseket vetne fel több más eurógazdaság távozásának lehetőségével kapcsolatban is a piaci szereplők körében.