Obama ismét republikánus kezére adhatja a Pentagont
Hagel 1997-től a visszavonulásáig, 2009-ig Nebraska államot képviselte a szövetségi szenátusban. Az Obama-kormányzatban nem ő lenne az első republikánus miniszter, hiszen a jelenlegi elnök első elnöki ciklusának kezdetekor megtartotta a védelmi tárca élén Robert Gatest, aki végül 2011 júliusában önként távozott. A Republikánus Párt tagja Ray LaHood közlekedési miniszter is.
„Együtt szolgáltam (a szenátusban) Chuck Hagellel. Ismerem őt. Ő egy hazafi" - nyilatkozott a volt szenátorról december 30-án az NBC televíziónak Barack Obama elnök. Obama Hagel szenátusi munkáján túl méltatta a politikus vietnami katonamúltját, valamint az elnöki hírszerzési tanácsadó testületben kifejtett tevékenységét is.
Hagel jelölése a várakozások szerint heves bírálatokat fog kiváltani a keményvonalas republikánusok részéről, mert a nebraskai exszenátor nem támogatta a Bush idején végrehajtott iraki csapaterősítést, kétségbe vonta az Irán elleni szankciók szigorításának hatékonyságát és az izraeli lobbi képviselői szerint nem támogatja eléggé a zsidó államot.
Leon Panetta jelenlegi védelmi miniszter korábban bejelentette, hogy a második Obama-ciklus elején távozni kíván hivatalából.
Obama a következő napokban-hetekben a Pentagonon kívül több kulcsfontosságú hivatal élére nevez ki új vezetőket. A pénzügyminisztérium élén a médiában megjelent értesülések szerint várhatóan Jack Lew, a Fehér Ház kabinetfőnöke váltja majd a leköszönő Timothy Geithnert.
A szexbotrányba belebukott David Petraeus posztjára a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) élén a Washingtonban keringő információk szerint a jelenlegi ügyvezető igazgató, Michael Morrell és John Brennan, az elnök terror-elhárítási tanácsadója a legesélyesebb. December végén hivatalossá vált, hogy az elnök John Kerry szenátort kívánja kinevezni a távozó Hillary Clinton külügyminiszter helyére.