Christine Lagarde az új IMF-vezérigazgató
A 2007 júniusa óta tárcavezető Lagarde-nak a mexikói Agustin Carstens-szel kellett megküzdenie a posztért. „Megjöttek az eredmények: kitüntetve érzem magam, hogy az IMF igazgatótanácsa megtisztelt bizalmával” – írta Twitter-oldalán az 55 éves francia politikus. Az IMF bejelentésében kitért arra, hogy az igazgatótanács tagjai egyhangú konszenzussal jutottak döntésre az ügyben, és a szervezet 1944-es alapítása óta Lagarde az első, aki nőként töltheti be a vezérigazgatói posztot. A francia külügyminiszter jelölését az Egyesült Államok is támogatta. (Egy hallgatólagos megállapodás értelmében az IMF vezetőjét mindig európai, a Világbankét mindig amerikai közéleti személyiség adja – ez utóbbi most egyébként Robert Zoellick.)
Lagarde szexbotrányba keveredett honfitársát, Dominique Strauss-Kahnt váltja az IMF élén. DSK-nak azután kellett távoznia a tisztségből, hogy vádat emeltek ellene, miután a gyanú szerint a New York-i Sofitel szállodában nemi erőszakot követett el egy szobalány ellen.
A mindvégig első számú esélyesnek tekintett Lagarde megbízása az után vált egyértelművé, hogy Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter - az IMF-ben legnagyobb szavazati súllyal rendelkező Egyesült Államok nevében - kedden támogatásáról biztosította a jelöltet. A francia pénzügyminiszter mellett mindvégig kiálló EU és Amerika voksai önmagukban is többséget jelentenek az igazgatóságban, ám Lagarde maga mögött tudhatta Kína, India, Oroszország, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Indonézia Dél-Korea, valamint a frankofón afrikai országok támogatását is.
Lagarde egyetlen vetélytársa Augustin Carstens, a mexikói központi bank elnöke volt, akit azonban - szemben Kanadával, Ausztráliával, Peruval és Chilével - végül a Latin-Amerikában a legjelentősebb gazdasággal rendelkező Brazília sem támogatott. Carstens gratulált az új vezérigazgatónak, és felajánlotta neki együttműködését.
Az IMF 187 tagállamát képviselő igazgatótanács konszenzussal dönt. A testület határozata ismét megerősítette a két pénzügyi társintézményénél, az IMF-nél és a Világbanknál a második világháború után létrejött hallgatólagos megállapodást, hogy a valutaalap élén mindig európai vezető áll, a Világbank élére és az IMF kettes számú vezetői helyére pedig kizárólag amerikai igazgató kerül.
Az 55 éves, kitűnő diplomataként és mérsékelt liberálisként jellemzett, jogász végzettségű Christine Lagarde az IMF első női vezetője. Első feladatai közé tartozik, hogy a kézbe vegye az IMF és az EU közös feladatainak irányítását az adósságválságba sodródott Görögország gazdaságának felszínen tartása érdekében. Lagarde korábban ígéretet tett rá, hogy amennyiben elnyeri az IMF vezérigazgatói címét, gondja lesz rá, hogy a fejlődő országok szava nagyobb súllyal essen a latba a valutaalapnál.
Bírálói felvetették, hogy mivel az francia bankok jelentős hitelezői Görögországnak, az új IMF-vezér pozíciójában összeférhetetlenség alakulhat ki. Christine Lagarde ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy az európai vezetőkkel is elfogulatlanul keményen fog tárgyalni.