Chávez az életéért küzd
A spanyol ABC értesülése szerint az orvosok azután döntöttek így, hogy a legutóbbi vizsgálat szerint átterjedt a bal tüdejére is a rákbetegség. Eredetileg 2011 júniusában a hivatalos közlés szerint a medencéjében találtak daganatos szöveteket, és azóta már négyszer műtötték Kubában, legutóbb tavaly december 11-én.
Az 58 éves Chávezt a kubai gyógykezelésről február 18-án vitték vissza a caracasi katonai kórházba. Több mint 80 napja nem jelent meg a nyilvánosság előtt. A kormány illetékesei annyit ismernek el, hogy a rákműtétet követő légúti fertőzés miatt csövön keresztül kap levegőt, időnként ezért nem tud beszélni sem, de magánál van, sőt, viszonylag rendszeresen írással és jelbeszéddel kommunikált is az őt felkereső vezetőkkel, így elsősorban Nicolás Maduróval, akit még Kubába történt elutazása előtt jelölt ki utódjául, egyben tette meg alelnöknek.
Maduro csütörtökön egy Caracas melletti településen új lakások átadásakor hozta szóba Chávez állapotát. Mint állította, a Comandante „harcban áll egészségéért és életéért", és kérte Istent, hogy adjon továbbra is erőt az elnök harcához. Maduro már-már gyászbeszéd jelleggel azt fejtegette, hogy az elnököt a szegények sorsa kötötte le, ez kötötte le energiáit, miközben nem törődött saját egészségével.
Eközben a venezuelai ellenzék továbbra is azt követeli, hogy egy orvoscsoportnak módja legyen megvizsgálni, vajon Chávez állapota lehetővé teszi-e az elnöki teendők ellátását. Egyetemisták egy csoportja pénteken már negyedik napja tartott ki sátortáborában a Legfelsőbb Bíróság caracasi épületénél. A diákok pénteken felhívást adtak ki, hogy vasárnap délelőtt „az igazság menete" kényszerítse ki a kormánytól a valósághű beszámolót Chávez egészségi állapotáról.
Az 1999 óta hatalmon lévő Chávez a tavaly októberi elnökválasztáson biztosan győzött, a voksok 56 százalékával kapott még hat évet az elnöki székben, a kubai műtét és gyógykezelés megakadályozta abban, hogy az eredeti időpont szerint január 10-én a parlament előtt letegye az elnöki esküt. Ekkor a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy Chávezt később is be lehet iktatni, hiszen az elnökpárti többségű nemzetgyűlés még decemberben kilencven napra engedélyezte az elnök külföldi távollétét. A jelek szerint azonban Chávez állapota tíz nappal a hazatérés után sem teszi lehetővé, hogy letegye az esküt. Maduro és más chavezista vezetők érthetően azt hangsúlyozzák, hogy az elnök változatlanul betölti funkcióját, hiszen az alkotmány szerint az elnök akadályoztatása esetén 30 napon belül ki kell írni a választásokat.
Az ellenzék zárt ajtók mögött megkezdte az egyeztetéseket, hogy ki legyen a jelölt az elnökválasztásokon. Mint emlékezetes, a tavaly októberi megméretésre tudott első alkalommal egységes jelöltben megállapodni a több tucatnyi ellenzéki párt és mozgalom. A 40 éves Henrique Capriles azonban vereséget szenvedett, a szavazatok 44 százalékát kapta. A Reuters szerint a közvélemény-kutatások azt jelzik, hogy a mostani légkörben a buszvezetőből politikussá, majd Chávez utódjelöltjévé előlépett Maduro győzelme a valószínű Caprilesszel vagy bármelyik másik ellenzéki jelölttel szemben. A Hinterlaces helyi közvélemény-kutató Maduro esélyét 50:36 arányban adta meg, ha most lennének a választások.