Célzottabb lesz a reptéri átvizsgálás

Új szabályokat jelentett be a légiutasok reptéri átvizsgálására az amerikai Közlekedésbiztonsági Hatóság (TSA). Ezeket az USA kérésére világszerte érvényesíthetik az Egyesült Államokba induló járatokra történő beszállítás előtt. Jemenben eközben fokozódik a terrorveszély: további nagykövetségeket is bezártak, miután nyoma veszett Szanaában hat, fegyverekkel megrakott teherautónak.

A karácsonyi repülőgéprobbantási kísérlet nyomán egységesen megszigorított ellenőrzést a legtöbb ország - így az USA és az Európai Unió - állampolgárai esetében annyiban enyhítik, hogy csak szúrópróbaszerűen vetik alá őket a teljes külső, ruhában történő átvizsgálásnak.

Így kevesebb fennakadásra, a detektoros kapuk előtt rövidebb sorokra számítanak a reptereken. De egyben figyelmeztetnek az illetékesek: a december 25-e előttihez képest így is alaposabb az utasmustra. Automatikusan számítaniuk kell a motozásra, kézipoggyászuk teljes átvizsgálására, valamint - ahol vannak ilyenek - a magánszféra sérelme miatt vitatott testszkennerre is tizennégy ország állampolgárainak, illetve mindazoknak, akik éppen ezekből az országokból érkeznek vagy rajtuk áthaladtak. A célzottabb intézkedések az Amerikában a "terrorizmus állami támogatóinak" tartott Irán, Kuba, Szíria és Szudán polgáraira, valamint az afgánokra, az algériaiakra, az irakiakra, a jemeniekre, a libanoniakra, a líbiaiakra, a nigériaiakra, a pakisztániakra, a szomáliaiakra és a szaúdiakra vonatkoznak.

Mint ismert, Umar Farouk Abdulmutallab, a karácsonyi merénylő nigériai férfi, az elmúlt hónapokat jobbára Jemenben töltötte. Ugyanakkor a szeptember 11-i terrortámadások kapcsán elítélt Zacarias Moussaoui francia, a négy 2005-ös londoni metrórobbantó pedig brit állampolgár volt - akik a szabályok szerint csak a szúrópróbaszerű fokozott ellenőrzésen akadhatnának fent. Ellenben, mint a hétfői The New York Times rámutat, eleve a gyanúsak közé sorolnak egy olyan pakisztánit, aki mondjuk évtizedek óta Nagy-Britanniában él. - Ez szélsőséges és nagyon veszélyes (gyakorlat) - nyilatkozta Nawar Shora, az Arab-Amerikai Diszkriminációellenes Bizottság jogi igazgatója. A tényleges reptéri gyakorlat zavarait és biztonsági réseit tárta fel a New York melletti Newark légikikötőben kialakult vasárnapi zűrzavar. Még másnap is járatkésésekhez vezetett, hogy egy eddig nem azonosított, meg sem talált fiatalember a forgalom irányával szemben haladva gond nélkül átsétált a kapukon az ellenőrzött utasváróba, majd mintegy húsz perc múlva magától távozott.

Jemenben eközben fokozódik a terrorveszély. Az amerikai és a brit nagykövetség vasárnapi bezárását követően lehúzta másnapra a rolót a francia, a japán és a német képviselet is, miután a jemeni biztonsági erők nyomát veszítették hat, fegyverekkel és robbanóanyaggal megrakott teherautónak a fővárosban, Szanaában. A spanyolok a látogatók elől zárták le missziójuk épületét. A jemeniek, akik a közlés szerint "példátlan mértékű" erőket vezényeltek az al-Kaida az Arab-félszigeten elnevezésű szervezet ellenőrzése alatt lévő térségbe, bejelentették: a főváros közelében tűzharcban végeztek két feltételezett terroristával, másokat pedig megsebesítettek; ők az amerikai és a brit érdekeltségek ellen készülhettek támadásra. Az al-Kaida elleni rajtaütések amerikai hírszerzési közreműködéssel, akár légi csapásméréssel zajlanak, a középső parancsnokság kötelékében a térségben lévő erők bevetésével. Decemberben három, öngyilkos merényletre készülő személyt öltek meg, egy negyediket pedig elfogtak. Ezek a szálak is az Amerikában is élt szélsőséges imámhoz, Anvar al-Aulakihoz vezetnek, aki azonban jemeni források szerint túlélte a csapásokat. Al-Aulaki kapcsolatban állt Hasan őrnaggyal, a novemberben egy texasi bázison vérengző amerikai tiszttel is. A szabadságáról Washingtonba visszatérő Barack Obama elnök kedden hallgatja meg az illetékeseket a karácsonyi terrorkísérlet kapcsán.

Várakozó utasok a frankfurti reptéren.
Passengers wait to check in their luggage at the main terminal of Frankfurt's airport January 4, 2010. Airports and airlines across Europe moved rapidly to tighten security on U.S.-bound flights since December 26, 2009, after a man tried to set off explosives on a plane flying from Amsterdam to Detroit. REUTERS/Ralph Orlowski (GERMANY - Tags: TRANSPORT CRIME LAW)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.