Célt értek a szlovák orvosok
Meglepő módon a megállapodást az eddigi kormánypártok közül csupán a Bugár Béla vezette Híd képviselői támogatták, a többiek ellenezték vagy tartózkodtak a szavazáson. A szükséges többség mégis összejött, mert a Robert Fico vezette Smer, valamint a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) honatyái, továbbá a függetlenek is igennel voksoltak.
A Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) nem támogatta az egyezségnek azt a rendelkezését, amellyel leállították a kórházak állami részvénytársasággá való átalakításának folyamatát. – Az utóbbi gazdasági forma révén sokkal ésszerűbben lehet felhasználni a költségvetési és más forrásokat, mert a kórházigazgatók nem ügyintézők lesznek, hanem felelős menedzserekké válhatnának – érvelt Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter.
Robert Fico ezzel szemben azt hangoztatta, hogy a tervezett lépéssel még közelebb kerülnének a kórházak magánosításához, ami megengedhetetlen – hangsúlyozta az ellenzéki Smer elnöke. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) vezetője szerint a kórházi orvosok munkabeszüntetése és zsarolása elfogadhatatlan, mert rövidesen ugyanezt a módszert követhetik a magánorvosok, a pedagógusok és a további, ugyancsak alulfizetett állami alkalmazottak. – Ha az ő követeléseiket is teljesítik, akkor Szlovákia a görög útra sodródik – mutatott rá a pártelnök. Marian Kollár, a LOZ elnöke elégedetten fogadta a szavazás végeredményét.
A törvénymódosítás alapján jövőre két lépcsőben emelik a mintegy 7400 kórházi orvos bérét. Januártól a rezidens minimális alapfizetése 807, júliustól 923 euró lesz. A szakorvosoké az új évtől 1230-ra, nyártól pedig legalább 1461 euróra emelkedik. Végül pedig azonnali hatállyal leállították a kórházak átalakítását állami részvénytársaságokká.