Castro szerint egy cinikus Obamáé a Nobel-békedíj

Az interneten megjelent írásában Castro kifejtette: a West Point-i katonai akadémián elmondott Obama-beszéd érvei semmiben sem különböznek George Bushéitól.

Cinizmussal vádolta meg az amerikai elnököt a Nobel-békedíj elfogadása miatt Fidel Castro volt kubai vezető. Castro szerint Barack Obama akkor döntött a megtisztelő díj átvételéről, miután már elhatározta, hogy folytatja az afganisztáni háborút. Castro élesen bírálta az amerikai elnököt, mert az afganisztáni amerikai csapaterősítés bejelentésékor nem tett említést az Irakban és Afganisztánban meghaltak sokaságáról, köztük a gyermekáldozatokról, és azokról a milliókról, akik a két országban a háború miatt szenvednek.

Obama csütörtökön Oslóban veszi át a Nobel-békedíjat, és a visszavonult kubai vezető szerint újabb teátrális beszéd várható, amely leleplezni igyekszik majd annak az imperialista nagyhatalomnak a tényleges jellegét, amely szerte a világon katonai támaszpontokat épített ki.

Obamának „a nemzetközi diplomácia megerősítéséért és a népek közötti együttműködés elősegítéséért tett erőfeszítéseit” ismerték el a díjjal. Az odaítéléséről döntő bizottság szerint amerikai elnökként új légkört teremtett a nemzetközi politikában.

Az oslói repülőtéren az elnöki különgépből kiszálló, mosolygó Barack Obamát és feleségét, Michelle-t neves személyiségek, közöttük Jonas Gahr Störe külügyminiszter fogadták.

Az amerikai elnök a bírálatokra reagálva, amelyek szerint korai volt a kitüntetés, újságírók előtt leszögezte: folytatni kívánja a munkát az Egyesült Államok számára fontos kérdésekben és a világ békéjének és biztonságának építéséért, így az atomfegyverek terjedésének megállításáért, az éghajlatváltozás kihívásainak kezeléséért és az afganisztáni helyzet stabilizálásáért. Hozzátette: célja nem a népszerűségi lista vezető helyének megszerzése sem kitüntetések elnyerése, legyen szó akár a nagyra becsült Nobel-békedíjról.

Az elnök megerősítette: Washington 2011 júliusában megkezdi csapatai kivonását Afganisztánból, még ha a csapatkivonás konkrét menete az akkori feltételektől függ is. Hangsúlyozta: mihelyst az átmenet megtörténik, az amerikai katonák segíteni fognak kiképezni afgánokat településeik védelmére. Az Egyesült Államok a következő években is segíteni fogja az afgán biztonsági erők fenntartását, a mezőgazdaság és más ágazatok javítását.

Obama 13 órakor vette át a díjat az oslói városházán Thorbjorn Jaglandtól, a norvég Nobel-bizottság elnökétől. Előtte megbeszélést folytatott Jaglanddal, találkozott Jens Stoltenberg norvég miniszterelnökkel és V. Harald királlyal. A Nobel-békedíjat azután vette át, hogy a múlt héten bejelentette: 30 ezer fővel megerősítik az afganisztáni amerikai erőket a tálib lázadók elleni harc fokozása céljából.

Húsz-huszonöt percesre tervezett köszönő beszédében az Egyesült Államok 44. elnöke várhatóan erre a paradoxonra is kitér tanácsadói szerint. "Az elnök egy olyan ország főparancsnokaként veszi át a díjat, amely két háborút is folytat" - mondta Jon Favreau, az elnök beszédírója.

Norvégia a díjátadásra történelmének legnagyobb biztonsági intézkedéseivel készül: visszaállították a határok őrizetét, vadászgépek és egy AWACS gép vigyáz a légtérre, a városban több mint 2000 rendőrt mozgósítottak. A város köré légvédelmi rakétaegységeket vonultattak fel, felette helikopterek köröznek.

Jogvédő szervezetek bírálták Obama kitüntetését. Többet kellene tennie nemzetközi szinten az emberi jogok előmozdítása érdekében - fogalmazta meg bírálatát a Human Rights Watch és az Amnesty International.
Egy legutóbbi felmérés szerint három amerikai közül kettő úgy véli, hogy az elnök nem érdemli meg a Nobel-békedíjat. Egy szerdán közzétett felmérés szerint Norvégiában pedig a megkérdezettek csak 35,7 százaléka véli úgy, hogy Obama megérdemli a díjat, és 33,5 százalékuknak ezzel ellentétes a véleménye. Több szervezet szólított fel tüntetésre a szállodánál, ahol az amerikai elnök megszáll.

Theodore Roosevelt és Woodrow Wilson után Barack Obama a harmadik hivatalban lévő amerikai elnök, akit Nobel-békedíjjal tüntetnek ki. A díj kitüntetettjei között volt többek között Nelson Mandela, Martin Luther King és Teréza anya.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.