Amerikai aggodalmak a magyar politikai helyzet miatt

Benjamin Cardin amerikai demokrata párti szenátor, az amerikai Helsinki Bizottság elnöke ismét a magyarországi politikai helyzet miatti aggodalmát taglalta az Egyesült Államok szenátusának.

Cardin beszámolójában – amelynek leiratát az amerikai törvényhozás a hét végén tette közzé honlapján – a demokratikus jogrendet félti, a bíróságok függetlenségét, a sajtó és a vallásgyakorlás szabadságát, de aggódik a revizionista és szélsőséges eszmék erősödése miatt is.

Emlékeztetett arra, hogy a Helsinki Bizottság tavasszal foglalkozott a magyarországi helyzettel, szerinte a "fejlemények továbbra is aggasztóak".

A szenátor szerint bár a magyar egyházügyi törvényt a parlament megváltoztatta azután, hogy egyes részeit az Alkotmánybíróság megsemmisítette, az továbbra is diszkriminatív és felruházza a parlamentet, hogy a képviselők kétharmadának szavazatával eldönthesse: mi egyház, és mi nem.

Továbbra is tisztelet övezi Horthy Miklós kormányzót, valamint más antiszemita személyeket, mint például Nyírő József írót – állította.

A szenátor úgy véli, hogy noha vannak sokan, akik szerint az igazi problémát a szélsőséges ellenzéki párt, a Jobbik okozza, nem pedig a kormánypárt, úgy tűnik, hogy a Fidesz egyes tagjai hozzájárulnak az intolerancia növekedéséhez.

Cardint aggasztja, hogy a médiatanács "pénzbüntetéssel fenyegette meg" az ATV-t, ha ismét szélsőségesnek minősíti a Jobbikot.

Ha az ember csak bíróság általi büntetés terhe mellett beszélhet arról, hogy mi szélsőséges vagy antiszemita Magyarországon, akkor milyen eszközökkel küzdhet a szélsőségesség és az antiszemitizmus ellen? – tette fel a kérdést. Ez a döntés a Jobbikot védi a kritikai vitától a jövő évi választások előtti időszakban – állította Benjamin Cardin demokrata párti szenátor.

Idén márciusban az amerikai Helsinki Bizottság tartott egy meghallgatást a washingtoni kongresszusban Magyarországról. Akkor Benjamin Cardin azt mondta: Magyarország nagyra becsült tagja a NATO-nak, de a magyar demokrácia által befutott pálya és a szélsőségesek megerősödése aggodalmat kelt benne. A számára aggasztó jelenségek között említette az új magyar alkotmány és számos törvény elfogadásának gyorsaságát, ebben az átláthatóság és a széles körű demokratikus részvétel hiányát, valamint azt, hogy Magyarország etnikai alapon ad állampolgárságot a szomszédos országokban élő magyaroknak.

Idén január 30-án Washingtonban tárgyalt a szenátorral Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, aki egyebek mellett arról tájékoztatta Benjamin Cardint, a magyar kormány elkötelezett amellett, hogy Magyarországon a származása miatt senkit se érhessen hátrány. Egyben felajánlotta a szenátornak, hogy ha lesznek kérdései a magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatban, bármikor kérhet információt, "nehogy információhiányból adódóan esetleg nem kiegyensúlyozott, vagy a tényeknek nem megfelelő véleményt alkosson".

Benjamin Cardin
Ben Cardin
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.