Cameron nem fogadta el a borítékot az argentin elnöktől
David Cameron és tanácsadói szerint az argentin elnök kihasználta a G20 csúcsot, és csak a média figyelmét akarta felhívni a Falkland-szigetek problémájára. Ezért a brit kormányfő nem is fogadta el azt a borítékot, amelyet Cristina Fernandez de Kirchner próbált a kezébe nyomni a csúcs egyik szünetében. A gyanút erősíti, hogy a helyszínen rengeteg tévékamera volt, amelyek mind vették az esetet.
Pontosan egy A4-es borítékról van szó, amelyben állítólag egy 1985-ös ENSZ-határozat volt. Eszerint a két félnek tárgyalnia kellene a szigetek hovatartozásáról. A brit kormányfő és az argentin elnök a csúcs egyik szünetében futottak össze, és kezdetben csak az elmúlt napok témáiról, a bankválságról és a válságkezelésről beszélgettek. Aztán Cameron egyszer csak azt mondta: – Most nem akarok részletesebben tárgyalni a Falkland-szigetekről, de gondolom, azt Ön is észrevette, hogy népszavazást fognak tartani. Remélem, figyelembe veszi majd a döntésüket, amelyet az ENSZ-nek is tiszteletben kell tartania.
A fordítók küszködtek, hogy vissza tudják adni Fernandez válaszát, de állítólag zavaros dolgokat mondott a spanyol sajtó főcímeiről, az ENSZ-ről és a Malvin-szigetekről. Az elnök egyszer csak előrántotta a borítékot, és megpróbálta azt Cameron kezébe nyomni. A helyzet hűen tükrözi azt a szituációt, amikor az argentin elnöknek próbáltak meg átadni egy levelet a Falkland-szigetek képviselői egy kolonializmusról szóló New York-i konferencián, de ők is sikertelenül jártak.
Az argentin hivatalos források felháborodtak a brit kormányfő elutasításán. Az egyik argentin kormányzati tisztviselő szerint Cameron „nagyon barátságtalan” volt, hogy nem fogadta el a borítékot, és az argentin külügyminiszter is élesen kritizálta a brit kormányfőt.
– Mi elkészítettünk egy csomagot, tele dokumentumokkal, de a brit kormányfő nem fogadta el. Ez azt jelenti, hogy Nagy-Britannia továbbra sem hajlandó tárgyalni velünk –kommentálta az esetet Hector Timerman argentin külügyminiszter. Az esemény után gyorsan összehívtak egy sajtótájékoztatót is, ahol a külügyminiszter a briteket a legnagyobb gyarmatosító nemzetnek nevezte, és szerinte Nagy-Britannia nem várhatja el, hogy Argentína tisztelje az ENSZ határozatait, ha ezt ők sem teszik meg. Az elnök pedig a BBC tudósítójának kijelentette, hazugság, hogy a csúcsot csak arra használja, hogy felelevenítse a Falkland-szigetek ügyét.