Cameron: a rossz oktatás miatt kellenek a kelet-európaiak
David Cameron a rossz minőségű brit oktatást és szakképzést tette felelőssé keddi megszólalásában azért, hogy a szigetország üzemeiben a munkaerő fele külföldről, elsősorban Lengyelországból és Litvániából érkezett. A kormányfő az Oxfordhoz közeli Cowley-ban, a Mini autógyárban beszélt, ahol egy új iparitanuló-program részvevőit üdvözölte.
A nagy figyelmet kapott beszédben a konzervatív politikus kijelentette: Nagy-Britannia akkor tud „nemet mondani” a Közép- és Kelet-Európából érkezőknek, ha a fiatal brit munkavállalók hasonló felkészültséget és hajlandóságot mutatva szállnak velük versenybe. Mint mondta, nem szabad a lengyel, litván és lett dolgozókat hibáztatni azért, hogy ha tudják azt, hogy Nagy-Britanniában van munka, akkor felkerekednek és elvégzik a feladatokat.
Cameron szerint ha az ország változtatni akar a munkaerő összetételén, először az oktatás színvonalán kell javítania. A következő feladat a jóléti ellátás reformja, ugyanis megengedhetetlen, hogy valakinek megérje nem dolgozni. A harmadik kihívás a bevándorlás józan és megfontolt kontrollja, különösen az Európai Unión kívül eső országokból érkezőkre gondolva.
A The Daily Telegraph beszámolója szerint idén április és június között 683 ezer közép-európai és balti országokból érkezett munkavállalót tartottak számon. A brit közvélemény egyre jobban aggódik az év végétől várható bolgár és román munkavállalók miatt, akik egyes becslések szerint akár negyedmillióan is útra kelhetnek.
Politikai megfigyelők szerint a következő, 2015 májusában esedékes parlamenti választás eredménye azon múlik majd, kinek sikerül leginkább meggyőznie a szavazókat arról, hogy a GDP növekedéséből elsősorban maguk a britek profitálnak. Ha a bolgár-román munkaerővállalási riogatás valósággá válik, a Konzervatív Párt a gazdasági élénkülés ellenére el fogja veszteni a hatalmat.