Busásan fizet a cseh állam a katolikus egyháznak

A prágai kormány szerda délelőtti ülésén ellenvetés nélkül megszavazták a cseh egyházak kárpótlásáról rendelkező törvénytervezetet. A legkisebb kormánypárt, a Közügyek (VV) jelöltjei néhány hónapja kifogásolták az államkasszát súlyosan érintő megoldást, amelyet szerintük legalább egy vagy több esztendőre el kellene halasztani. Petr Necas kormányfő azonban e hét elején leszögezte: a tervezetről már tavaly koalíciós megállapodás született, ezért amelyik miniszter az indítvány ellen szavaz, azonnal meneszti őt. A VV vezetői végül beadták a derekukat.

Több mint két évtizedes vita és egyeztetés után a jelenlegi jobbközép kormány és az egyházak szakértői tavaly ősszel végre dűlőre jutottak a kárpótlás ügyében. Megállapodásuk alapján a tizenhét cseh történelmi egyház, illetve közösség 2013-tól összesen 75 milliárd korona (hozzávetőlegesen 780 milliárd forint) értékű épületet, továbbá termőföldet, erdőt és tavakat kap vissza. Minden egyes ingatlan visszakövetelését külön, írásban kell megindokolnia az egykori tulajdonosnak.

A letűnt rezsimben elkobzott további vagyonaik fejében – amelyek visszaszolgáltatása nem lehetséges – harminc esztendeig, az inflációtól függően, évente kétmilliárd korona körüli összeget utal a cseh állam, és tizenhét évig a mintegy ötezer pap, illetve lelkész még ugyancsak a költségvetésből kapja a fizetését. 2014-ig a jelenlegi összeget, azután pedig évről évre öt százalékkal kevesebbet. Ugyanilyen arányban csökken a templomok és más egyházi épületek működtetésére és karbantartására folyósított állami hozzájárulás, amely jövőre 1 milliárd 400 millió korona lesz. A tervek szerint 2040-től a csehországi egyházak teljesen önállóan működnek majd.

Dominik Duka bíboros, prágai érsek, a cseh katolikus egyház prímása üdvözölte a kormány döntését, az egyezségről azonban úgy vélekedett, hogy csak "részben optimális". Joel Ruml, a Cseh Ökumenikus Tanács elnöke szerint majd csak a jövő dönti el, hogy a hívők hajlandóak lesznek-e hozzájárulni egyházuk fenntartásához.

Csehországban a 2001-es népszámlálás szerint a lakosság több mint 60 százaléka ateista, 26,8 százalékuk római katolikus. Öt-öt százalékuk pedig a Cseh Testvérek protestáns gyülekezetéhez, továbbá az ágostai hitvallású evangélikus egyházhoz, valamint a csehszlovák huszita egyházhoz tartozónak vallotta magát.

A törvénytervezet tavasszal kerül a prágai törvényhozás két háza elé, ahol újabb parázs viták várhatók. Több képviselő már most jelezte, hogy a visszaszolgáltatásra kiszemelt ingatlanok felbecsült értékét túlzónak tartják, ezért módosító javaslatokat nyújtanak be. A cseh szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) szerint népszavazáson kellene dönteni erről a nagy horderejű és az államkasszát a válságos időkben középtávon különösen súlyosan érintő kérdésről. Mivel a referendum intézményét a cseh Alkotmány nem tartalmazza, ezért indítványozni fogják az alaptörvény megfelelő módosítását.

Ami jár, az jár az egyház szerint
A nun bows to "Infant Jesus of Prague" at the Church of Our Lady Victorious in Prague September 25, 2009. Pope Benedict XVI will visit the church on Saturday, the first of his three-day visit to the Czech Republic. REUTERS/Petr Josek (CZECH REPUBLIC POLITICS RELIGION)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.