Megdöbbentő fotók: ököllel ratifikálták Kijevben az orosz-ukrán szerződést
Tojással megdobott házelnök, parlamenti füstbomba, képviselők verekedése tarkította az ukrán törvényhozásban a múlt heti orosz-ukrán megállapodás ratifikálását, amelynek értelmében 2017 után további 25 évre az ukrajnai Szevasztopolban marad a fekete-tengeri orosz hadiflotta bázisa. A szerződés 25 év alatt 40-45 milliárd dollárral járul hozzá az ukrán költségvetéshez, a bázis bérleti díján túl a piaci árnál 30 százalékkal olcsóbb orosz földgázt is biztosítva Ukrajna számára.
A múlt héten Dmitrij Medvegyev orosz és Viktor Janukovics ukrán elnök által aláírt harkovi megállapodás keddi ratifikálását a volt kormányfő vezette Julia Timosenko Blokkja (BJUT) és a februárban leköszönt elnök, Viktor Juscsenko mögött álló Mi Ukrajnánk-Nemzeti Önvédelem (NU-NSZ) is ellenezte. Eközben a parlament előtt több mint nyolcezren tüntettek: a BJUT és a NU-NSZ hívei a ratifikáció ellen, az államfő mögött álló Régiók Pártja (PR) támogatói pedig mellette.
Az ülést Volodimir Litvin házelnök tojászáporban nyitotta meg, amelytől testőrei esernyői védték. Nem csak az esernyők gyors megjelenéséből látszott, hogy a PR vezette koalíció - amelyben Litvin Blokkján (BL) és kommunista frakción túl az NU-NSZ és a BJUT néhány képviselője is szerepet vállalt - látványos parlamenti konfliktusra számított: a PR képviselői már szombaton elfoglalták az üléstermet, attól tartva, hogy az ellenzék eltorlaszolná útjukat. A tribünért így is megverekedett néhány képviselő, ám a koalíció végül 236 támogató szavazattal elérte a szerződés ratifikálását a 450 fős radában. Az eredményt Litvin már sűrű füstben jelentette be, miután a teremben egy füstbomba lépett működésbe.
Az épület előtt Timosenko tartott rögtönzött tájékoztatót, amelyen a szerződés érvénytelenítését és új választások kiírását követelte. Juscsenko hasonló szellemben nyilatkozott, igaz, rögtön egyértelművé tette, hogy nem kíván szövetségre lépni a narancsos forradalom alatt még őt támogató BJUT-tal, amellyel az elmúlt években viszonya végleg megromlott. - Timosenko a tavalyi gázmegállapodással Ukrajna gazdasági, Janukovics a mostani megállapodással pedig az ország politikai érdekeit adta fel - jelentette ki az exelnök.
– Oroszország számára a döntésnek legalább annyira fontos a pszichológiai, mint a katonai, politikai oldala - mondta lapunknak Viktor Litovkin, utalva a Krím félszigeten fekvő Szevasztopol jelentőségére az orosz történelemben. A Nyezaviszimaja Gazeta orosz napilap katonai szakértője szerint Moszkva nem is számolt azzal, hogy elhagyta volna a bázist. - Nincs is nagyon hova, hiszen Novorosszijszk nem alkalmas a flotta állandó bázisának - mondta. Bár a flotta jelentős felújításra szorul, ereje így sem jelentéktelen: a „Moszkva” rakétacirkáló mellett Litovkin a kisebb, Bora és Szamum elnevezésű hajókat emelte ki, amelyek fő erejét a mindössze négy-hat méteres magasságban, hangsebesség fölött haladó, titán borítású rakéták képezik. A jövőben két-három újabb dízel tengeralattjáró és két már épülő fregatt is hadrendbe állhat a 25 ezer orosz katonának helyt adó flottához. - Persze, a flotta nem csak hajókról szól, része a légelhárítás, a parti őrség, a radarállomás. A legfontosabb egyszerűen a demonstráció, hogy a térségben jelen vagyunk, hiszen nincsen arról szó, hogy valódi fegyveres konfliktus fenyegetne a térségben – tette hozzá a katonai szakértő.
A galéria megtekintéséhez kattintson a képre!
A kijevi parlamenti szavazással szinte egy időben az orosz duma egyhangúlag hagyta jóvá a Viktor Janukovics ukrán és Dmitrij Medvegyev orosz elnök által múlt héten Harkivban aláírt megállapodás ratifikációját. A 450 tagú testület 410 képviselője szavazott a megállapodásra, ellenszavazat nem volt.
Bár mindketten üdvözölték, eltérően értékelte a harkovi megállapodást Vlagyimir Putyin kormányfő és Dmitrij Medvegyev elnök. Előbbi szerint mértéktelenül magas árat fizet Moszkva az orosz hadiflotta szevasztopoli bázisának megőrzéséért, utóbbi erre reagálva kijelentette: az ár nem mértéktelenül magas. A különbség kisebb konfliktust takar: a hosszas vitát lezáró megállapodást Medvegyev írta alá, ráadásul részben a kormányfő által kiemelten kezelt Gazprom rovására.
A megállapodás értelmében ugyanis Moszkva azon túl, hogy évi 100 millió dollár bérleti díjat fizet Kijevnek - ez nagyjából a korábbi 2017-ig érvényes szerződésben foglalt összeggel azonos - és kötelezettséget vállalt az 1995-ig zárt városként működő Szevasztopol fejlesztésére, engedményt tett a gázüzletben is: e szerint a Gazprom 30 százalékkal - de legfeljebb száz dollárral - csökkenti az Ukrajnába irányuló gáz árát. Ez az ukrán Naftogaznak évente akár 3 milliárd dollár kedvezményt is jelenthet.
Medvegyev szerint azonban az Ukrajnával fenntartandó szoros stratégiai kapcsolat alapján a feltételek elfogadhatók, és erősítik a két ország közötti bizalmat. Ennek jeleként a hétfőn és kedden Kijevben tárgyaló Putyin felvetette egy közös, orosz-ukrán atomenergetikai holding létrehozását, amit az ukrajnai urán lelőhelyek és az orosz technikai háttér tesz indokolttá. Az együttműködés először a fűtőanyag létrehozásának területén működne, később kiterjeszthető lenne az atomerőművek építésére is, külföldön és belföldön egyaránt, miután Oroszország a következő években az atomenergia termelésének növelését tervezi.