Bűnvádi eljárás indulhat a Bush-korszak politikusai ellen

A spanyol igazságszolgáltatás fontolóra vette a bűnvádi eljárás megindítását a korábbi amerikai kormány hat egykori tisztségviselője, közöttük Alberto Gonzales volt igazságügy-miniszter ellen a guantánamói fogolytáborban történt kínzások miatt.

Az erről szóló bejelentést vasárnap tette az eljárásban érintett egyik ügyvéd, Gonzalo Boye. Az emberi jogi ügyekben eljáró ügyvédek folyamodványukat Baltasar Garzón vizsgálóbíróhoz nyújtották be, aki a spanyol főügyészség elé terjeszti a dokumentumokat, eldöntendő, van-e jogalapja a bűnvádi eljárás megindításának. A Bush-kormányzat illetékeseit azzal gyanúsítják, hogy a nemzetközi jog kínzást tiltó törvényeit áthágva jogi alapot teremtettek a kínzások igazolására.

Az ügyben Alberto Gonzales egykori amerikai igazságügy-miniszteren kívül Douglas Feith volt védelmi államtitkár, David Addington, Dick Cheney volt alelnök kabinetfőnöke, továbbá az igazságügyi tárca két egykori tisztségviselője és a Pentagon egyik ügyvédje érintett. Amennyiben az ügyészség úgy dönt, hogy van jogalapja a bűnvádi eljárás megindításának, a spanyol hatóságok körözést is kiadhatnak ellenük.

Spanyolország 2005-ben nyilvánította magát illetékesnek a területén kívül elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények, népirtás és terrorista cselekmények üldözésében és ezen ügyek elbírálásában. Jelenleg tucatnyi ügyben folytat vizsgálatot a spanyol igazságszolgáltatás Chilében, Argentínában, Ruandában és legújabban a Gázai övezetben elkövetett emberiesség elleni bűntettek, népirtás, illetve kínzás gyanújával. Baltasar Garzón vizsgálóbíró neve 1998-ban vált ismertté, amikor elérte, hogy Londonban őrizetbe vegyék Augusto Pinochet néhai chilei diktátort.

A Kuba szigetén, a guantánamói amerikai katonai támaszponton belül található fogolytáborban olyan személyeket őriznek vádemelés nélkül, akiket a terrorizmus elleni harc nevében fogtak el, részben az afganisztáni harcok során. A januárban hivatalba lépett Barack Obama amerikai elnök elrendelte a fogolytábor bezárását. A vele együtt hivatalát elfoglaló új adminisztáció egyébként sietve megnyugtatta a CIA-t és a többi ügynökséget, hogy nem vonják felelősségre a kínzások végrehajtóit - és a kínzáskra parancsot adó feletteseiket sem.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.