Bukik a francia gazdaság a benzinhiányon
Franciaország 12 olajfinomítójából háromban a munkafelvétel mellett döntöttek hétfőn a dolgozók, a többi kilencben azonban folytatódik a nyugdíjreform elleni tiltakozásul második hete tartó sztrájk. A megmozdulás az amerikai Exxon-Mobil és a svájci Petroplus csoport olajfinomítójában ért véget, de a termelés a szakszervezetek szerint ténylegesen majd csak a jövő héten indulhat meg ezeken a telepeken.
A Francia Olajipari Unió szerint a nyugat-európai ország 219 olajtárolójából már csak kilenc nem működik, a többi telepet sikerült a hatóságoknak teljesen felszabadítaniuk. A múlt héten összesen 15 tározót foglaltak el a szakszervezetek.
A több mint 60 millió lakosú országban a benzinellátás hétfőn romlott a hétvégi helyzethez képest, miután a mintegy ötezer benzinszállító kamion sofőrjei vasárnap pihenőnapot tartottak. A 12 ezer 500 kút harmadában mutatkoznak ellátási gondok, a kormányzat és az olajipari dolgozók is keddtől gyors javulásra számítanak.
Az energiaszektorban, illetve a vidéki nagyvárosok (Marseille, Toulouse, Nantes, Pau) hulladékszállítóinak sztrájkjában csúcsosodott ki a szakszervezetek tiltakozó megmozdulása Nicolas Sarkozy államfő nyugdíjreformja ellen. Időközben a nyugdíjkorhatár emelését előíró, vitatott törvény végleges szövegéről megegyezett a parlament két házának vegyes bizottsága. A szenátus kedden, a nemzetgyűlés pedig szerdán hagyja azt jóvá. Az államfő várhatóan november 15-én hirdeti ki a törvényt, amelynek rendelkezéseit attól kezdve azonnal bevezetheti a kormány.
A szakszervezetek addig is folytatni kívánják akcióikat, amelyek célja a nyomásgyakorlás a népszerűségét vesztő köztársasági elnökre annak érdekében, hogy ne hirdesse ki az elfogadott törvényt. Kedden a diákokat viszik utcára, csütörtökön és november 6-án pedig ismét országos akciónapot tartanak. Az elmúlt hat országos megmozduláson a rendőrség szerint egymillióan, a szervezők több mint hárommillió demonstrálót emlegetnek.
Christine Lagarde gazdasági miniszter szerint a sztrájk naponta 200-400 millió eurós kárt okoz az országnak. A Le Figaro azt írta, hogy az elmúlt nyolc nap sztrájkjai és utcai tüntetései által okozott károk 1,6-3,2 milliárd euróra rúghatnak. A konzervatív újság a vegyipar napi veszteségét 33 millió, az Air France légitársaságét 5 millió euróra becsülte, de jelentősek a kiesések a turizmusban és a vendéglátásban is.