Bukarest kölcsönből fizetné a nyugdíjakat is
Emil Boc miniszterelnök elmondta: a kormány szerdai ülésén úgy döntöttek, hogy a meglévő 226 kormányzati ügynökségből mindössze 107 marad meg, ezáltal a költségvetés 100 millió euró körüli megtakarítással számolhat. - Egyenként elemeztük a miniszterekkel valamennyi ügynökség helyzetét az elmúlt hetekben, és az összevonások és felszámolások nyomán 107 ügynökség megtartása mellett döntöttünk. Ezek közül 33 ügynökség működtetése uniós kötelességünk - mondta a miniszterelnök.
A költségvetés csupán a felszámolandó ügynökségek 9200 alkalmazottjának elbocsátása réven több mint 50 millió eurót spórol meg. Másik kormánydöntés értelmében a megmaradó ügynökségek alkalmazottai ezentúl egységes bért kapnak, s bevételeiket a jövőben az ügynökségeknek be kell majd fizetniük a költségvetésbe, abból semmilyen költségek nem fedezhetnek. Így a megtakarított összeg, további 50 millióval, 100 millió euróra növekszik.
A következőkben megvizsgálják a szállítási tárcának alárendelt mintegy 60 kereskedelmi társaság helyzetét is, és ott is elvégzik a szükséges karcsúsítást. Szombaton pedig a kabinet az egységes - a kiemelt állami béreket és nyugellátmányokat megszüntető - bérezésről szóló törvényt is megvitatja – tette hozzá Boc.
Traian Basescu államfő üdvözölte a kormány döntéseit. Közölte: a válság körülményei között a költségvetési alkalmazottak létszámát legalább 20 százalékkal kell csökkenteni. Hangsúlyozta, a megszüntetett intézmények alkalmazottait „nem teszik ki az utcára, azok nyugodtan mehetnek munkanélküli segélyre”.
Az államfő a felelősséget a 2008 novemberében leköszönt liberális-RMDSZ kormányra hárította, amelyik szerinte 3,2 milliárd eurót költött el megalapozatlanul csak az országos fejlesztési alapból, s most ennek a pénznek a hiányát nyögi az ország. Az elnök egyben közölte, hogy az export igen nagy mértékben csökkent, ami javította ugyan a külkereskedelmi mérleg hiányát, de nagyságrendekkel kevesebb bevételt hoz a költségvetésnek is. Ez egyik oka annak, hogy jelenleg a költségvetési deficit 8-8,5 százalék körül mozog.
Basescu leszögezte: igyekszik rávenni a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) arra, hogy a Romániának nyújtott kölcsön második részlete ne a jegybankhoz, hanem a költségvetésbe kerüljön, és azt a kormány a nyugdíjak és a bérek fizetésére, valamint beruházásokra fordíthassa.