Aláírásmegtagadásra szólítja a Híd a szlovák elnököt
Bugár Bélát választották meg az új szlovákiai magyar párt, a Híd-Most első elnökévé a Somorja melletti Csölösztőn zajló alapító közgyűlés küldöttei. A legnépszerűbb szlovákiai magyar politikusnak, aki korábban egy évtizeden keresztül a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke volt, a választáson nem volt ellenfele.
Az elnökség 13 tagú, s a pártnak hat alelnöke lesz. Ezek egyike Rudolf Chmel, Csehszlovákia utolsó budapesti nagykövete, volt szlovák kulturális miniszter, neves szlovák hungarológus lett. Az alapító közgyűlésen azonban csak három alelnököt választottak meg; a többit később, a párt struktúráinak kialakítása után.
A közgyűlés elfogadta a párt választási programjának alaptéziseit, amelyeket most vitára bocsátanak. Elfogadásukra a kora őszre tervezett programkonferencián kerül sor. A működési szabályzat szerint a pártban két platform - magyar és szlovák - fog működni, s döntéseit, határozatait a párt a két platform egyeztetése alapján fogadja majd el.
"Rendkívüli kemény időszak következik, hangyamunkát kell végeznünk, hogy kiépítsük a párt struktúráit, s indulni tudjunk a novemberi megyei választáson" - jelentette ki zárszavában Bugár. "Most fog eldőlni, hogy a Híd milyen erős pilléreken fog nyugodni, s milyen nagyságú párt lesz" - húzta alá a pártelnök.
A Híd-Most nyilatkozatban felszólította Ivan Gasparovic, szlovák államfőt, hogy ne írja alá a közelmúltban elfogadott szlovák államnyelvtörvényt, amely a párt szerint károsítja a szlovákiai magyarságot. "A nyilatkozatot az alapító közgyűlés összes szlovák küldötte is támogatta" - jelentette ki Bugár a közgyűlés utáni sajtóértekezleten.
A szlovák államnyelvtörvény megsértésért akár 5000 eurós büntetés is kiszabható. A jogszabályt a szlovákiai magyarok elutasították, és feszültséget okozott a szlovák-magyar kapcsolatokban is.
A Híd-Most pártot az MKP-ből kilépő parlamenti képviselők alapították, akik nem értettek egyet az MKP mai vezetőségének politizálásával. Bugár megerősítette korábbi kijelentéseit, hogy a Híd az MKP-t nem tekinti ellenségének, s kész az együttműködésre. Szerinte ez közös magyar érdek. Kizártnak minősítette viszont, hogy az új magyar párt a jövőben együttműködjön a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) vagy a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal (HZDS). "Nem lehet azonban kizárni a jövőbeni együttműködést az Irány-Szociáldemokrácia Párttal (Smer)" - szögezte le a politikus.
A szlovák politikusok összetartanak a magyarokkal szemben
A párt alelnökévé választott Chmel nagyon "szükséges és hasznos" projektnek tarja a Híd-Most létrehozását, s ezért lehetőségei szerint támogatni kívánja.
"Egy olyan párt létrehozását, amely a nemzetiségi problémákat, feszültségeket párbeszéd, valamiféle megegyezés útján próbálná meg megoldani, nagyon szükségesnek és hasznosnak tartom" - nyilatkozta a Híd-Most újonnan megválasztott alelnöke az MTI tudósítójának Csölösztőn. Szerinte a szlovák-magyar ellentét többnyire irracionális alapokon nyugszik, s nagymértékben a politikusok éltetik.
Példaként a szlovák államnyelvtörvényt hozta fel. "Nem értem, ki akarná a szlovák nyelvet támadni, illetve ki előtt kellene ezt a nyelvet védeni ma, 150 évvel a nyelv kodifikálása után" - húzta alá Chmel.
Az új párt előtt álló egyik legnagyobb probléma szerinte az, hogy le kell győzni a szlovák-magyar viszonyban meglévő sztereotípiákat, előítéleteket.
"Sajnos a politikusok által éltetett irracionális előítéleteket ma még sokan elhiszik. Ezt kellene megváltoztatni" - jegyezte meg. Hozzátette: az előítéletek sajnálatosan nem csak a kevésbé művelt rétegekre jellemzőek, de "jellemzik a társadalom műveltebb rétegének egy részét is".
Felhívta a figyelmet arra, hogy a vitás "magyar kisebbségi témákban" a szlovák politikusok pártszínekre való tekintet nélkül "nagyrészt összetartanak és egyetértenek".
Saját jövőbeni pártbeli szerepét érintő kérdésre válaszolva kifejtette: már több évtizede a szlovák-magyar közeledésen dolgozik. Bár a Híd-Most nyilvánvalóan nem fogja az összes szlovák-magyar problémát megoldani, de segíthet előrelépni ezen a téren, s ezért "elfogadtam barátaim meghívását, hogy vegyek részt a közös munkában".