Brüsszel nem szól bele a magyar-szerb vitába
Stefan Füle biztos szóvivője azt követően nyilatkozott, hogy Boris Tadic szerb államfő a hét elején aláírta a magyar részről élesen bírált törvényt, amely csütörtökön életbe is lép. Stano szerint a törvény elfogadása fontos lépés afelé, hogy véget vessen a tulajdonjogok eddigi széttagolt kezelésének, és jobban megvilágítsa a tulajdonra vonatkozó szabályozást. Stano szerint a jogszabály kedvezően hathat a Szerbiába irányuló befektetésekre is.
A szóvivő az Európai Unió működését szabályozó szerződés egy cikkelyére (a 345-ösre) hivatkozva azt mondta, hogy a tulajdonjogok az egyes tagállamok illetékességi körébe tartoznak. Hangoztatta, hogy a bizottság kiemelt fontosságot tulajdonít a törvény előtti egyenlőség és a megkülönböztetés-mentesség alapértékeinek. A restitúció módszerébe azonban a testület nem szólhat bele - tette hozzá Stano, kiemelve, hogy a gyakorlatba ültetést viszont a bizottság gondosan ellenőrzi majd.
Magyar illetékesek az elmúlt napokban többször hangot adtak annak a véleményüknek, hogy a törvényt diszkriminatívnak tartják. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a múlt hét végén a vajdasági Szabadkán úgy fogalmazott: Magyarország nem fogadja el a kollektív bűnösség elvét, amely teljesen ellentétes az Európai Unió alapelvével, a legalapvetőbb emberi jogokkal és a magyarság érdekeivel.