Brüsszel fél, de kinyitott
Brüsszelben továbbra is a legmagasabb szintű terrorfenyegetés van érvényben, de az élet lassan visszazökken a normális kerékvágásba. Tegnap már volt tanítás az iskolákban, és közlekedett a metró is, igaz, az állomásoknak csak a fele működött.
Négynapos szünet után kinyitottak a nagy bevásárlóközpontok is, igaz, komoly rendőri jelenlét mellett. A fontos középületeket még mindig katonák őrzik, a honvédelmi miniszter tegnapi közlése szerint a hadsereg kivezénylése az utcára idén 18 millió euróba kerül a költségvetésnek.
Ugyancsak tegnap bejelentették, hogy Németország 650 katonát küld Maliba, hogy tehermentesítse az Iszlám Állam (IS) ellen a nyugat-afrikai országban harcoló francia erőket – jelentette be a német védelmi miniszter Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök tegnap esti párizsi megbeszélése előtt.
Rendőrök vigyáztak az iskolákra tegnap is Yves Herman / Reuters |
Jelenleg 200 német katona segíti a franciák terrorellenes hadjáratát Maliban, és a pótlólagos német hozzájárulás arra szolgál, hogy Franciaország átcsoportosíthassa erőit a szíriai frontra. A német kancellár a Bundestagban megerősítette, hogy Berlin kész a jelenleginél nagyobb részt vállalni a terrorizmus elleni globális harcban.
Merkel egyúttal kiállt a kormánya menekültpolitikája mellett, és megvédte a kvótarendszert, a menedékkérők EU-n belüli állandó elosztására vonatkozó tervet, amelynek sikere szerinte meg fogja határozni a schengeni határőrizeti rendszer jövőjét.
A párizsi terrortámadásokról rendezett tegnapi európai parlamenti vitában Jean-Claude Juncker bizottsági elnök azt mondta, nem lehet egyenlőségjelet tenni a menedékkérők és a terroristák közé. Ugyanezt hangsúlyozták a képviselő-testület meghatározó politikai csoportjainak a képviselői, köztük Manfred Weber néppárti frakcióvezető, aki „elfogadhatatlannak” nevezte, hogy az Európába menekülő migránsokat terroristáknak bélyegezzék.