Brit és skót kormányülések: közel, de mégis távol

Jelképes jelentőségű döntéssel a skóciai Aberdeenben rendezte meg hétfőn kormányának kihelyezett ülését David Cameron brit miniszterelnök. Ezzel egyidejűleg a skóciai függetlenség élharcosa, Alex Salmond, az autonóm edinburgh-i adminisztráció feje nem egészen tizenhárom kilométerrel arrébb, Portlethenben tanácskozott minisztereivel.

A két csapat messziről elkerülte egymást. Cameron mindeddig mereven elutasította mind a csúcstalálkozó, mind a tévévita lehetőségét a karizmatikus skót nacionalista vezetővel. A westminsteri kabinet ritkán fordul meg Skóciában. Bár a skót Gordon Brown 2009-ben Glasgowba hívta meg kormányának tagjait, az ezt megelőző utolsó esetre 1921-ben került sor.

A szeptember 18-ai, skót függetlenségi népszavazáshoz köthető tanácskozások fő témája az olaj- és gáztartalékok kiaknázása volt. A populista Alex Salmond emlékeztetett arra, hogy ő már akkor az iparágban dolgozott, amikor Cameron még „az elit etoni internátus játszóterén mulatott”.

A skót energetikai ipar központjába szervezett találkozók egybeesnek Sir Ian Wood jelentésének nyilvánosságra kerülésével, melyben az olajmágnás annak a meggyőződésének ad hangot, hogy megfelelő reformok esetén a skóciai olaj- és gázmezők húsz év alatt 200 milliárd fontos bevételt hozhatnak. Míg  Cameron egy új szabályozó testület felállítását sürgeti az északi-tengeri vállalatok együttműködésének koordinálására, és elengedhetetlennek tartja, hogy a skóciai olajipar Nagy-Britannia „széles vállain” nyugodjon, addig Salmond állítása szerint éppen egy független Skócia tudja ennek „stabilitását és biztonságát” fenntartani.

A rivális kormányülések napján Salmond a verseny szorosabbra válását, a függetlenség mellett kiállók számának emelkedését hangoztatta. Ám a közvélemény-kutatások adatai ennek ellentmondanak. Az észak-skóciai Press and Journal szerint az igen felé hajlók aránya 17 százalékra esett vissza az ellenzők 65 százalékával szemben. A Sunday Express felmérése szerint a britek 62 százaléka szeretné, ha Skócia az Egyesült Királyság része maradna.

Politikai kommentátorok nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy a „nem” táborának élén álló munkáspárti Alistair Darling, volt pénzügyminiszter alkalmasabb az egység melletti érvelésre, mint David Cameron, akinek konzervatívjai mindössze egy skóciai képviselői hellyel rendelkeznek a westminsteri parlamentben.

David Cameron egy gáz- és olajmezőt is felkeresett az Északi-Tengeren
Britain's Prime Minister David Cameron (L) visits the BP Eastern Trough Area Project (ETAP) oil platform in the North Sea, around 100 miles east of Aberdeen in Scotland February 24, 2014. Britain urgently needs its oil and gas companies to pay for a new regulatory body to encourage industry collaboration and counter plunging North Sea production rates, a government review, the first since the mid-1990s, said on Monday. REUTERS/Andy Buchanan/pool (BRITAIN - Tags: ENERGY POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.