Brit lázadás az amerikai reptéri szigor ellen

Akár a repülőtéri biztonsági előírásokat is enyhítené a brit közlekedési miniszter, miután a British Airways igazgatótanácsának elnök nyilvánosan fellázadt az amerikai hatóságok diktálta szigor ellen.

Martin Broughton egy konferencián kijelentette: Nagy-Britanniának nem kell „megalázkodva teljesítenie” minden alkalommal az amerikaiak újabb és újabb biztonsági követeléseit. Broughton szerint az amerikaiak a brit hatóságoktól sok olyan intézkedést megkövetelnek az Egyesült Államokba induló járatok esetében, amelyeket a belső légi járatokon maguk sem végeznek el. A BA elnöke szerint a „teljesen fölösleges és kigyomlálandó” előírások között szerepel, hogy az utasoknak le kell venniük és külön átvizsgálásra át kell adniuk cipőjüket és nadrágszíjukat, és lassan azt is eldönthetnék: az iPad táblagép laptopnak számít-e vagy sem.

Testszkenner a manchesteri repülőtéren
A security official (R) prepares to scan his colleague posing inside a RapiScan full-body scanner being trialled by Manchester Airport, during a photocall at the airport, in Manchester, northern England January 7, 2010. The radiation risk from full-body scanners used to improve airport security is low and unlikely to raise an individual's risk of cancer, U.S. experts said on yesterday. Airports in Britain, the Netherlands and Canada have said they plan to use full-body scanners to foil future terror attempts like the Christmas Day attempt to blow up a Detroit-bound flight. The United States has tested 40 whole-body scanners as part of a pilot program started after the Sept. 11 attacks, and this past October ordered 150 more. REUTERS/Phil Noble (BRITAIN - Tags: TRANSPORT CRIME LAW TRAVEL)

Philip Hammond szakminiszter a BBC-nek azt mondta: el tudja képzelni, hogy a kormány a repülőtér-üzemeltető vállalatok hatáskörébe utalja az utasellenőrzés mikéntjének meghatározását. A cégek ennek értelmében a kormány által jelenleg előírttól eltérő módon is végezhetnék az ellenőrzéseket, ha van olyan biztonságos módszerük, amellyel rövidülhetnek a sorok és „javítható az utasok közérzete”. Hozzátette ugyanakkor: az amerikai hatóságokat nem tudja az általuk érvényesített biztonsági előírások megváltoztatására utasítani.

A brit repülőtereken – főleg az utazási csúcsidőszakokban – gyakran alakulnak ki hatalmas sorok a biztonsági ellenőrzéseket végző átvilágító berendezések előtt, és különösen szigorú az átvizsgálás az Egyesült Államokba induló járatoknál – emlékeztet az MTI.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.