Brit-argentin szópárbaj a Falkland-szigetekről

Alig egy hónappal a háború kitörésének harmincadik évfordulója előtt szópárbaj tört ki Argentína és az Egyesült Királyság között a Falkland-szigetek kapcsán.

Az elmúlt évtizedekben takaréklángra állított konfliktus 2010 óta mérgesedett el, amikor a londoni kormány jóváhagyta a sziget közelében végzett olajfeltárást. Nem használt a két ország közötti viszonynak az sem, hogy a trónöröklés rendjében a második helyen álló Vilmos herceg, azaz William Windsor katonai kiképzése keretében a héten hathetes mentőhelikopter-gyakorlatra a szigetre érkezett. Philip Hammond brit védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy „humanitárius célokat szolgáló rutin telepítésről van szó”. Az argentinoknál az vágta ki a biztosítékot, hogy a brit kormány múlt héten bejelentette, dél-atlanti területei hosszú távú védelme érdekében a térségbe vezényelte legmodernebb hadihajóját, az HMS Dauntlesst, a beszédes nevű „Rettenthetetlent”. A Times napilap szerint a romboló fejlett rakétavédelmi rendszere alaposan megnehezítené Argentína számára, hogy a levegőből intézzen támadást az általa Malvin-szigeteknek nevezett brit tengerentúli terület ellen.

A barátságtalan gesztus nyomán Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök bejelentette, hogy Buenos Aires panasszal fog élni az ENSZ Biztonsági Tanácsánál és közgyűlésénél is, mert a „dél-atlanti régió militarizálása” súlyos veszélyt jelent a nemzetközi biztonságra. Az elnök asszony szerint a Falkland-szigetek körüli huzavona „regionálisból globális üggyé fajult”.

Az évforduló közeledtével William Hague brit külügyminiszter a napokban bejelentette, hogy a megemlékezéseket az eredeti terveknek megfelelően megtartják, de nincs szó arról, hogy az összesen 907 halálos áldozatot követelő fegyveres összecsapást „megünnepelnék”. A londoni Külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint a Falkland-szigetek „önszántából” brit, a helyiek pedig maguk dönthetnek arról, hová akarnak tartozni a jövőben. London addig nem kezdeményez tárgyalásokat Argentínával a szuverenitás kérdéséről, amíg ezt a szigeten élők nem kérelmezik. „Az Egyesült Királyság változatlanul elkötelezett a sziget védelme és biztonsága iránt” – hangsúlyozza a brit külügyi közlemény.

Buenos Airesben tüntetők egyébként brit zászlókat égettek arra a hírre, hogy Vilmos herceg, II. Erzsébet királynő unokája kereső- és mentőhelikopteres gyakorlatra a Falkland-szigetekre érkezett. A hangulatra jellemző, hogy az argentin kormány felkérte a labdarúgó-szövetséget, hogy a február 10-ével rajtoló bajnokságot a háború egyik nagy áldozatáról, a 323 argentin tengerésszel együtt elsüllyesztett General Belgrano cirkálóról nevezzék el, s a tévés közvetítések során reklámként jelenjen meg: „a Malvin-szigetek Argentínáé”.

„Ki az angolokkal a Malvin-szigetekről!” – transzparens egy Buenos Aires-i kormányépület előtt
A banner that reads "Brits get out of the Malvinas (Falkland Islands)" hang on a fence outside the Government House in Buenos Aires February 7, 2012. Argentine President Cristina Fernandez de Kirchner accused Britain of "militarizing the South Atlantic" on Tuesday as tensions between the countries mount ahead of the 30th anniversary of the Falklands war. Britain and Argentina fought a brief war over the disputed British-ruled archipelago in 1982 and London refuses to negotiate the islands' sovereignty unless the roughly 3,000 islanders want talks. REUTERS/Enrique Marcarian (ARGENTINA - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.