Brit-argentin szópárbaj a Falkland-szigetekről
Az elmúlt évtizedekben takaréklángra állított konfliktus 2010 óta mérgesedett el, amikor a londoni kormány jóváhagyta a sziget közelében végzett olajfeltárást. Nem használt a két ország közötti viszonynak az sem, hogy a trónöröklés rendjében a második helyen álló Vilmos herceg, azaz William Windsor katonai kiképzése keretében a héten hathetes mentőhelikopter-gyakorlatra a szigetre érkezett. Philip Hammond brit védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy „humanitárius célokat szolgáló rutin telepítésről van szó”. Az argentinoknál az vágta ki a biztosítékot, hogy a brit kormány múlt héten bejelentette, dél-atlanti területei hosszú távú védelme érdekében a térségbe vezényelte legmodernebb hadihajóját, az HMS Dauntlesst, a beszédes nevű „Rettenthetetlent”. A Times napilap szerint a romboló fejlett rakétavédelmi rendszere alaposan megnehezítené Argentína számára, hogy a levegőből intézzen támadást az általa Malvin-szigeteknek nevezett brit tengerentúli terület ellen.
A barátságtalan gesztus nyomán Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök bejelentette, hogy Buenos Aires panasszal fog élni az ENSZ Biztonsági Tanácsánál és közgyűlésénél is, mert a „dél-atlanti régió militarizálása” súlyos veszélyt jelent a nemzetközi biztonságra. Az elnök asszony szerint a Falkland-szigetek körüli huzavona „regionálisból globális üggyé fajult”.
Az évforduló közeledtével William Hague brit külügyminiszter a napokban bejelentette, hogy a megemlékezéseket az eredeti terveknek megfelelően megtartják, de nincs szó arról, hogy az összesen 907 halálos áldozatot követelő fegyveres összecsapást „megünnepelnék”. A londoni Külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint a Falkland-szigetek „önszántából” brit, a helyiek pedig maguk dönthetnek arról, hová akarnak tartozni a jövőben. London addig nem kezdeményez tárgyalásokat Argentínával a szuverenitás kérdéséről, amíg ezt a szigeten élők nem kérelmezik. „Az Egyesült Királyság változatlanul elkötelezett a sziget védelme és biztonsága iránt” – hangsúlyozza a brit külügyi közlemény.
Buenos Airesben tüntetők egyébként brit zászlókat égettek arra a hírre, hogy Vilmos herceg, II. Erzsébet királynő unokája kereső- és mentőhelikopteres gyakorlatra a Falkland-szigetekre érkezett. A hangulatra jellemző, hogy az argentin kormány felkérte a labdarúgó-szövetséget, hogy a február 10-ével rajtoló bajnokságot a háború egyik nagy áldozatáról, a 323 argentin tengerésszel együtt elsüllyesztett General Belgrano cirkálóról nevezzék el, s a tévés közvetítések során reklámként jelenjen meg: „a Malvin-szigetek Argentínáé”.