Bravó, Szíria: saját magát ítélte el az ENSZ
Az elfogadáshoz egyszerű többséget igénylő határozat nem kötelező érvényű; deklarált célja a damaszkuszi rezsim elítélésén túl csak annyi, hogy nyomást gyakoroljon a Biztonsági Tanácsra a belső ellentétek feloldása és a mielőbbi cselekvés érdekében. (Ami a damaszkuszi rezsim elítélését illeti, a Szaúd-Arábia által benyújtott határozat arab támogatói jelentősen higítottak a szövegen, főleg azon a részen, amely távozásra szólítja fel Bassár el-Aszad elnököt, és sankciókat sürget a rezsimje ellen. Mindenesetre ahogy a határozat hangzik, tűzszünetet először a kormányerőknek kell hirdetniük.)
A határozatra Oroszország és Kína mellett Szíria, Kuba, Venezuela, Irán, Bolívia, Észak-Korea, Fehéroroszország, Nicaragua, Burma és Zimbabwe szavazott nemmel. India és Pakisztán tartózkodott.
A 15 tagú BT öt állandó tagja között mély ellentétek feszülnek: amíg az USA, Nagy-Britannia és Franciaország többször is próbálkozott Aszad rezsimjének elítélésével és szankciók életbe léptetésével, Oroszország és Kína rendre megvétózta ezeket a kísérleteket. A moszkvai és a pekingi vezetés álláspontja szerint Szíriában nem helyénvaló a külföldi beavatkozás, és a másfél éves, polgárháborúvá fajuló konfliktus megoldását a szíriaiakra kell bízni. Az orosz ellenszélnek az erőfitogtatáson túl üzleti és politikai oka is van: 2020-ig Moszkva összesen húszmilliárd dollár értékben szállít fegyvert a damaszkuszi rezsimnek, de a Kreml nem szeretné azt sem, hogy az Aszad távozása után Szíriában beálló hatalmi vákuumot nyugati befolyás alatt álló erők töltsék be. (Ez a „veszély” főleg az Oroszországgal meglehetősen hűvös viszonyban lévő Törökország részéről fenyeget.) A Biztonsági Tanács két szembenálló csoportja a legközelebb akkor került egymáshoz, amikor nemrég egy genfi konferencián szír egységkormány felállításáról született megállapodás. Az elképzelést mindenki támogatta, két szépséghibája viszont az volt, hogy a nagyhatalmak Genfbe sem Aszadékat, sem az ellenzéket nem hívták meg, Washington pedig sietve jelezte, a rezsimnek nincs helye a kabinetben.
Bár a 193 tagú közgyűlésben elfogadott határozat Gerard Araud francia ENSZ-nagykövet szerint azt hivatott megmutatni, hogy Oroszország és Kína csak egy „parányi kisebbség” tagja, nagy kérdés, hogy lesz-e vagy lehet-e bármi foganatja a Biztonsági Tanácsot elítélő határozatnak. Azt már senki nem vitatja, hogy a diplomáciai megoldási kísérletek kudarcot vallottak: amikor Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különleges Szíria-ügyi megbízottja csütörtökön bejelentette távozását a posztról, „mentségéül” azt mondta, nemhogy ő maga, de senki más se tudná tárgyalóasztalhoz ültetni Aszadot az ellenzékkel. „Miközben Szíria lakóinak kétségbeesett szüksége lenne a cselekvésre, a BT-tagok csak egymásra mutogatnak, és szitkokat szórnak a másik fejére” – mondta érezhető ingerültséggel Annan a BT mindent elsöprő fatökűségéről. Amióta az első Szíriát elítélő határozat a Biztonsági Tanács elé került januárban, körülbelül 15 ezer halálos áldozata a volt a felkelés elfojtásának és az ellenzékkel folytatott harcoknak. Az áldozatok összlétszáma szír ellenzéki becslések szerint jelenleg 20-21 ezer körül jár.
Csütörtök esti sajtótájékoztatóján Araud egyébként utalt arra is, hogy ha a BT-ben addig nem születik kötelező érvényű határozat Szíriáról, Annan mellett befejezi az ENSZ szíriai megfigyelő missziója (UNSMIS) is, amelynek mandátuma augusztus 19-én jár le. Az, hogy a BT nem fog dönteni, szinte borítékolható, de reakciójában Araud kollégája, Vitalij Csurkin ENSZ-nagykövet ennek ellenére is a misszió fenntartására buzdította Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt. (A közgyűlés előtt tartott beszédében a dél-koreai politikus arról beszélt, az ENSZ cselekvésképtelensége a srebrenicai és a ruandai népirtás rémképeit vetíti előre.)
Távozása másik okaként Annan egyébként az erőszakot jelölte meg: a felkelés legutóbbi epizódjaként először Damaszkusz, majd egy hete az ország kereskedelmi központja, Aleppo borult vérbe. Szíria második legnagyobb városa ellen a kormányerők egy hete vadászgépekkel és tankokkal indítottak offenzívát, a gerillaharc már közel egy hete tart.